Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

SM-liigafinalisteista valittiin Leijoniin vain kolme pelaajaa – Karri Kiveltä napakka kannanotto

Karri Kivi olisi tehnyt SM-liigan finalisteista samat valinnat, joihin Leijonien valmennusjohto päätyi.
Karri Kivi olisi tehnyt SM-liigan finalisteista samat valinnat, joihin Leijonien valmennusjohto päätyi.Miikka Jääskeläinen
Julkaistu 06.05.2019 10:04
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Jääkiekon SM-liigan finaalijoukkueista Leijonien MM-ryhmään valittiin vain kolme pelaajaa ja kaikki hopeajoukkue Kärpistä: maalivahti Veini Vehviläinen ja puolustajat Atte Ohtamaa sekä Jani Hakanpää. C Moren asiantuntija Karri Kivi pitää ratkaisua oikeana.

– Olisin valinnut itse samat kolme ilman että minulla oli hajuakaan, mitä he ovat tekemässä, Kivi kommentoi.

– Vehviläinen on pelannut tällä kaudella vahvat maajoukkuenäytöt, ja Hakanpää tuo kokoa puolustukseen. Hän olisi viime vuonna varmasti ollut kisoissa, mutta loukkaantui juuri ennen niitä. Ohtamaa on Hakanpään tavoin tuttu mies. He tuovat molemmat puolustuksen jämäkkyyttä, mitä joukkue varmasti kaipasi.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat C Morella!

Leijonien ensimmäiset ottelut:
Suomi-Kanada 10.5. klo 17.10 C More Sport 1/MTV3
Slovakia-Suomi 11.5. klo 21.10 C More Sport 1/MTV3
USA-Suomi 13.5. klo 17.10 C More Sport 1/MTV3

​​​​​​​

Kaikki ottelut suorana C Morella ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa!

Puhuttavina niminä rannalle jäivät muun muassa Kärppien Ville Leskinen, joka oli runkosarjassa pistepörssin toinen (58 peliä, 29+28=57), ja HPK:n Teemu Turunen, joka oli pörssin kolmas (57 peliä, 20+34=54). Pudotuspeleissä Leskinen oli pistepörssin ykkönen (17 peliä, 7+8=15) ja Turunen kakkonen (17 peliä, 5+9=14). 

LUE MYÖS: Jysähtääkö NHL:stä Leijoniin vielä iso jackpot? Tuomo Ruutu herkuttelee: "Puhutaan maailman kuumimmista pelaajista"

Suomen joukkueessa ei näy Kiven papereissa yllätyksiä.

– Heillä on ollut aikaa miettiä kokonaisuutta, kun vaihtuvuus on ollut hyvin pieni. SM-liigan finaalit menivät myös aika pitkälle. Aika hyvin runko on kasautunut, ja heillä oli yhtenäinen joukkue EHT:ssä, Kivi viittaa juuri päättyneeseen Tshekin turnaukseen.

"Hyvä pohja tehdä vaikka mitä yllätystä"

Pelaajamateriaaliltaan Suomen MM-kisajoukkue on tavallista heikompi ja ensikertalaisina on ennätyksellisesti peräti 18 pelaajaa.

– Se on nyt kaikille selvää, että nyt jos koskaan mennään vahvasti joukkue edellä. Se on huokunut tuosta joukkueesta vaikka viimeisen EHT:n aikana selvästi. Jokaisella on rooli tiedossa ja jokainen on sen hyväksynyt. Jokainen tietää, mitä tuo ryhmään. Jokainen tietää, että yhdessä mennään. Se helpottaa arkea, kun ulkoa tulee kova paine ja joukkue on helkutin yhtenäinen, Kivi korostaa.

– Hyvät maalivahdit ja viimeisen päälle yrittäminen. Siinä on hyvä pohja tehdä vaikka mitä yllätystä.

LUE MYÖS: "Mörkö-Marko" Anttila lausui suomalaiskatsojia hiveleviä sanoja MM-kisojen alla

Tshekin EHT-turnauksessa Leijonat löi isäntämaa Tshekin lisäksi tähtiä pursunneen Venäjän. Ruotsia vastaan tuli niukka 1–2-tappio.

– Suomi onnistui niissä peleissä. Sai sen hyvän itseluottamuksen. Tuollainen on erittäin tärkeää viimeisissä tapahtumissa ennen kuin kisat alkavat. Pelaajat, valmennus ja johtoryhmä saavat itseluottamusta, että homma rullaa. Silloin on kivempi lähteä kisoihin, Kivi sanoo ja jatkaa:

– Suomen pelaajista ei huokunut yhtään sellainen kunnioitus. Muilla joukkueilla on miettimistä siinä, miten he saavat raavittua joukkueensa pelaavan potentiaalin. Se ei ole meidän suomalaisten murhe. Jos on nimekkäitä pelaajia, jotka ovat pitkälle yli 30, mutta he eivät ole täysillä mukana, niin kyllä nämä uudet innokkaat äijät ajavat ohi. Se on nähty. EHT:n osoitus Suomelle oli se, että kaikki on mahdollista.

Slovakiassa tahkottavat MM-kisat käynnistyvät perjantaina.

Lisää aiheesta:

Suomalaisessa kiekossa parjattu ja huolestunut kestopuheenaihe – Jukka Jalonen ja Leijonat lyöneet MM-kisoissa tymäkät vasta-argumentit pöytäänLeijonien ensikertalainen hämmästyi MM-leirin alussa – nostaa esille seikan, millä Suomi menestyy: "On se sitten pubiliiga tai MM-kisat"NHL-vahvistukset loistavat poissaolollaan – Olli Jokinen näkee Leijonissa piilevän erityisen mahdollisuuden: "Ei ole ollut tällaista tilannetta" Leijonien kuuma kysymys yhä vailla vastausta – ”Minä olen valmis”Leijonien potentiaalinen NHL-jackpot mureni ennen aikojaan – näin asiaa kommentoi GM Jere LehtinenTuomo Ruudulta painava huomio Leijonista – tässä on joukkueen suuri vahvuus: "Venäläisiä vietiin ihan täysin"
MM-jääkiekkoLeijonatLiigaKärpätJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"