Pelicansin toimitusjohtaja Lauri Pöyhönen korostaa, että Iida Vainio oli kutsuttu paikalle SM-liigan neljänteen finaaliotteluun julkisuuden henkilönä. Vainio on kertonut tehneensä Tapparan pelaajasta rikosilmoituksen aiemmin tänä keväänä.
LUE MYÖS: Iida Vainio vahvistaa MTV:lle Pelicansin kutsuneen hänet otteluun – näin hän vastaa väitteisiin Tappara-vahdin tietoisesta häirinnästä: "Olen siellä kiltisti istunut"
LUE MYÖS: Iida Vainion tekemä rikosilmoitus SM-liigapelaajasta on edennyt rikostutkintaan – poliisi tutkii epäiltyä seksuaalirikosta
SM-liigan neljännen finaaliottelun yhteydessä Lahdessa mediakuution ruudulle nousi henkilö, jonka esille nostamista on tulkittu provokaationa tai häirintäyrityksenä vastustaja Tapparan pelaajaa kohtaan.
Ottelun aikana mediakuutiolla komeili lehtereillä istunut Iida Vainio, joka on tunnettu hahmo sosiaalisessa mediassa. Urheilusta ja jääkiekosta usein tviittaava Vainio oli saapunut paikalle Pelicansin kutsumana.
Vainio kertoi aiemmin keväällä tehneensä rikosilmoituksen Tapparan pelaajasta, ja tapauksesta on käynnistetty esitutkinta.
Tiistain finaalissa paikalla ollut otteluvalvoja Juha Pajunen kommentoi STT:lle tehneensä asiasta ilmoituksen Liigalle mahdollisena häirintäyrityksenä. Liigasta on kerrottu MTV Urheilulle mediakuutiotapauksen olevan sen selvityksessä.


