Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SM-hopeamitalisti tiukoilla, kakkoshakkuri astui isosti esiin

Hurrikaanin Ryan Jay Owens loisti.
Hurrikaanin Ryan Jay Owens loisti.Lehtikuva
Julkaistu 23.03.2016 22:34

MTV SPORT - STT

Lentopallon Mestaruusliigan suurimmat mestarisuosikit Kokkolan Tiikerit ja Vammalan Lentopallo aloittivat molemmat keskiviikkona puolivälierät 3-0-voitoilla kotisaleissaan.

Kahdessa muussa puolivälierässä pelattiin viisi erää, voittoihin etenivät lopulta kotijoukkueet eli Hurrikaani-Loimaa ja Kuopion Leka Volley.

Olli-Pekka Ojansivu teki 19 pistettä, kun runkosarjan ykkönen Tiikerit voitti Raision Loimun 3-0. Jokainen erä ratkesi jo ennen niiden puoliväliä.

- Joskus kuulee, että altavastaaja tulee haastamaan ja yllättämään. Ainakaan Loimun kohdalla näin ei ollut, kyllä ilmeistä näki, ettei uskottu voittoon. Raisiossa heillä voi toki olla toisenlainen ilme pelissään, Ojansivu sanoi.

Tiikerit oli kaikissa tilastoissa murskaava, vaikka valmentaja Tommi Tiilikainen antoi vaihtopelaajillekin peliaikaa. Tiikerit voitti ässätilaston 10-0.

- Aloitimme jokaisen erän hyvin, Tiilikainen kehui.

Luis Arias ja Kirill Borichev tekivät Loimulle kahdeksan pistettä.

VaLePa jatkoi voittoputkeaan

Vammalan Lentopallo kaatoi tamperelaisen Rantaperkiön Iskun 3-0. Voitto oli sille jo 21. peräkkäin Iskua vastaan, kun mukaan lasketaan myös cupottelut. Viimeksi Isku on voittanut paikallisvastustajansa marraskuussa 2011.

- Emme pelanneet parasta peliämme, syöttö olisi voinut olla parempi. Hyvä hyökkäys ja torjunta toivat voiton, sanoi VaLePan valmentaja Ugis Krastins.

Hakkuri Jesus Chourio ja yleispelaaja Olli Kunnari tekivät VaLePalle 14 pistettä. Iskun hakkuri Samuli Kaislasalo ja yleispelaaja Sakari Mäkinen olivat 11 pisteellä vieraiden tehokkaimmat.

Hurrikaani nousi tukalasta paikasta

Runkosarjan kutonen Pielaveden Sampo oli viedä voiton mennessään Loimaalta. Jukka Tuovisen valmentama Sampo johti erissä 2-1 ja se johti neljättä erää 17-13.

Lopulta Lauri Rantasen valmentama Hurrikaani, hallitseva hopeamitalisti, voitti neljännen erän jatkopalloilla ja viidennen erän 15-13 vieden ottelun 3-2.

- Sattui neljänteen erään huono hetki ja momentum muuttui kotijoukkueelle. Lähellä oltiin, Hurrikaani hyökkäsi lopussa terävämmin, Tuovinen sanoi.

Ryan Jay Owens pelasi hakkurina Mohamed Al Hachdadin oltua loukkaantuneena ja hän olikin 24 pisteellä Hurrikaanin tehokkain, Luke Smithin saldo oli 19 pistettä.

Hurrikaani vaihtoi kolmannessa erässä Dmytro Dolgopolovin passariksi ja Tomi Mutkan yleispelaajaksi, pois tulivat Mauri Kurppa ja Eemeli Kouki.

Alen Djordjevic teki vieraille 20 ja Eetu Häyrinen 19 pistettä.

Leka Volley piti kotiedun

Kuopiolainen Leka Volley voitti Oulun Ettan 3-2, viides erä päättyi 16-14. Hakkuri Joshua Taylor teki 23 ja yleispelaaja Greg Petty 19 pistettä.

Eetu Pennanen oli Ettan tehokkain 20 pisteellä. Lekan valmentajan Lauri Hakalan pikkuveli Anssi Hakala teki Ettan riveissä 19 pistettä.

- Olen pelannut Anssia vastaan beach volleyn SM-finaalissa, mutta kyllä tämä oli ensimmäinen kerta, kun olimme pudotuspeleissä vastakkain, Lauri Hakala sanoi.

Leka selvitti kaksi Ettan ottelupalloa. Päätöserässä Aleksi Kössi syötti ässän tärkeään paikkaan, ja kotijoukkue juhli lopussa.

Lisää aiheesta:

Loppuu se pitkäkin putki – Mestaruusliigassa viimein uusi kärkiHurrikaani-Loimaalla täydet 11 voittoa, vaikka arvokisatähti puuttuiTäydellinen kasvojenpesu: viime kauden jumbo omaa luokkaansa MestaruusliigassaTiikerit ja VaLePa helposti välieriin – Ojansivu takoi ässiäMestaruusliigassa huimaa ylivaltaa: vasta toinen pistemenetys, tappioita nollaLentopalloliigassa komea ennätys – "Meteliä riitti"
LentopalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Lentopallo
  • 24.10.16:12
    Urheilu

    Suomen maajoukkueluotsi jatkaa pestissään

  • 28.9.15:43
    MM-lentopallo

    Italia jälleen maailmanmestari – takoi päätöserään karut lukemat

  • 21.9.16:31
    MM-lentopallo

    Voi Veljekset! Suomelle tyly kylvetys MM-näyttämöllä – MTV seurasi

  • 21.9.12:15
    MM-lentopallo

    Hurja testi: Suomen mahdollinen vastus MM-puolivälieriin selvillä

  • 21.9.07:37
    MM-lentopallo

    Suomella kaikkien aikojen tilaisuus MM-kisoissa – "Käytetään se parhaalla mahdollisella tavalla"