Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huima putki venyy Mestaruusliigassa – "Jouduimme venymään kauden parhaaseen"

Matti Oivanen ja Harrison Peacock, Hurrikaani
Matti Oivanen ja Harrison Peacock, HurrikaaniLehtikuva
Julkaistu 11.12.2016 21:30

MTV SPORT - STT

Hurrikaani-Loimaa lopetti sunnuntaina Pielaveden Sammon voittokulun lentopalloilun Mestaruusliigassa erin 3-1. Sampo oli voittanut edelliset seitsemän liigaotteluaan.

- Sampo haastoi meidät tosissaan, oli kärkiottelun tasoista peliä. Jouduimme venymään kauden parhaimpaan peliin, iloitsi Hurrikaanin valmentaja Lauri Rantanen.

Hurrikaani on voittanut kaikki 12 liigaotteluaan ja menettänyt vain yhden sarjapisteen Tiikereille voitettuaan 3-2. Hakkuri Mikko Oivanen oli 23 pisteellä Hurrikaanin tehokkain, Luke Smith tuki 21 pisteellä.

- Hakkurit olivat molemmilla hyviä. Oivasen Mikolle erityiskiitos kolmannen erän syöttövuorostaan, kun olimme 17-19-tappiolla, Rantanen jatkoi.

Hakkuri Eetu Häyrinen oli 28 pisteellä Sammon tehokkain, mutta hyökkäysvirheitäkin kertyi yhdeksän. Liigan pistepörssiä selvästi johtava Andrus Raadik jäi nyt 18 pisteeseen.

VaLePan syöttö murskaavan hyvä

Vammalan Lentopallo otti helpohkon 3-0-voiton kuopiolaisesta Leka Volleystä. Timo Jokinen oli 15 pisteellä kotijoukkueen tehokkain, Jan Helenius teki Lekalle 14 pistettä.

VaLePan pelaajat syöttivät yhteensä 14 ässää, ja virheitä tuli vain kuusi. Suhdeluvuksi saatiin loistava 2,33. Jo yksi on hyvä luku, eli virheitä ei olisi silloin ässiä enempää.


- Kotisalissa on harjoiteltu paljon syöttöä, ja toistoilla on saatu tietty automaatio. Kyllähän syöttö toimi tänään niin hyvin, että harvoin on vastaavaa nähty, sanoi VaLePan valmentaja Sami Kurttila.

Kolme pelaajaa teki VaLePalle 11 pistettä. Passari Mikko Esko pyöritti laadukasta hyökkäyspeliä. VaLePan kokoonpano oli tuttu.

- Ennen joulua on vielä monta peliä ja kaikki saavat peliaikaa, loukkaantuneiden listakin on tyhjä, Kurttila lisäsi.

Mäkinen käänsi Ettan kurssin

Oulun Etta kaatoi tamperelaisen Rantaperkiön Iskun 3-0. Voitettuaan selvästi avauserän Etta oli toista tappiolla 5-9 ja silloin valmentaja Olli Kuoksa vaihtoi passariksi Jussi Mäkisen Niko Haapakosken paikalle.

- Jussi on tyyliltään aggressiivinen ja hyvä luomaan henkeä. Hyökkäyspeli muuttui myös ja noustiin erävoittoon, Kuoksa sanoi.

Isku johti vielä erää 20-16, mutta etenkin yhteensä 12 pistettä tehneen Antti Ronkaisen ansiosta Etta meni ohi erävoittoon 28-26. Hakkuri Joonas Jokela teki Ettalle 16 pistettä.

Tapio Toiviainen oli Iskun tehokkain 12 pisteellä, Sakari Mäkisen saldo oli 11 pistettä. Juha Aho jäi nyt kuuteen pisteeseen.

- Näkee, ettei Aho ole fyysisesti huippukunnossa, mutta hän toi tänä viikonloppuna johtajuutta Iskuun ja lauantaina tuli heille tärkeä voitto. Siviilikiireet pitänevät hänet jatkossa kotona Oulussa, Kuoksa arveli.

Lisää aiheesta:

Loppuu se pitkäkin putki – Mestaruusliigassa viimein uusi kärkiHurrikaani-Loimaalla täydet 11 voittoa, vaikka arvokisatähti puuttuiTäydellinen kasvojenpesu: viime kauden jumbo omaa luokkaansa MestaruusliigassaTiikerit ja VaLePa helposti välieriin – Ojansivu takoi ässiäSM-hopeamitalisti tiukoilla, kakkoshakkuri astui isosti esiinLentopalloliigassa komea ennätys – "Meteliä riitti"
LentopalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Lentopallo
  • 24.10.16:12
    Urheilu

    Suomen maajoukkueluotsi jatkaa pestissään

  • 28.9.15:43
    MM-lentopallo

    Italia jälleen maailmanmestari – takoi päätöserään karut lukemat

  • 21.9.16:31
    MM-lentopallo

    Voi Veljekset! Suomelle tyly kylvetys MM-näyttämöllä – MTV seurasi

  • 21.9.12:15
    MM-lentopallo

    Hurja testi: Suomen mahdollinen vastus MM-puolivälieriin selvillä

  • 21.9.07:37
    MM-lentopallo

    Suomella kaikkien aikojen tilaisuus MM-kisoissa – "Käytetään se parhaalla mahdollisella tavalla"