Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Sitä saksalaisissa on ihailtu" – Antti Ruuskanen nimeää Suomen keihäänheiton suurimman ongelman

13:42Antti Ruuskanen
Julkaistu 21.09.2018 08:00
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Antti Ruuskanen toivoisi enemmän terveitä päiviä suomalaisille keihäänheittäjille, jotta lajin taso nousisi entisessä mahtimaassa taas korkeaksi.

Pääkuvan videolla Ruuskanen kertoo myös siitä, mitä huipulle nouseminen vaatii ja pohtii Oliver Helanderin tulevaisuuden menestymismahdollisuuksia.

Ruuskanen on itsekin urallaan kokenut vammoja. Vakavin niistä oli olkapäävamma, joka piti hänet poissa kilpailuista lähes kaksi vuotta. Kolmikertainen arvokisamitalisti palasi kisapaikoille viime kesänä.

LUE MYÖS: Olympiavoittaja Thomas Röhler neuvoo joulukuussa suomalaisia keihäänheittäjiä: "Suomi on minulle keihäänheittomaa"

34-vuotias Ruuskanen pitää loukkaantumisherkkyyttä suomalaisheittäjien suurimpana ongelmana.

– Sitä on ihailtu ja katseltu, että Saksan heittäjät ovat pystyneet nuorina miehinä kilpailemaan, matkustamaan ja harjoittelemaan paljon. Siitä huolimatta he ovat pysyneet terveenä. Siellä puolella meillä on varmasti paljon opittavaa. Että olisi niitä terveitä harjoitus- ja kilpailupäiviä enemmän. Silloin sitä menestystä tulisi, Ruuskanen kommentoi Tulosruudun Viikon vieraana.

Antero Mertaranta nostaa haastattelussa esiin muun muassa Lassi Etelätalon nimen. Etelätalo on näyttänyt, että keppi voisi lentää arvokisamitalipituuksille, mutta heittäjä on kärsinyt jatkuvasti loukkaantumisista.

Voiko olla, että valmennuksessa on tehty virheitä vai onko kyse vain huonosta tuurista?

– Siinä voi olla molempiakin, ja urheilijan yksilöllisyyttä. Jotkut kestävät iskuja enemmän kuin toiset. On vaikea osoitella sormella ja syytellä, että asioita on tehty väärin. Kyllä minä sanon, että meillä Suomessa on maailman paras keihäsvalmennus edelleen, Ruuskanen linjaa, mutta lisää, että valmennuspuolella pitää olla hereillä jatkossakin.

LUE MYÖS: Antti Ruuskasella painava näkemys yleisurheilijoiden ahdistukseen – "Aikamoinen riski jos pakon edessä joutuu menestymään"

Katso haastattelu kokonaisuudessaan pääkuvan videolta!

Lisää aiheesta:

Vuosia Seppo Rädyn tylyä kuittailua kuunnellut Tero Pitkämäki lataa nyt takaisin – poikkeuksellinen lausunto vanhasta mestarista: "Se on ihan suoraan mun suusta"Olympiavoittaja Thomas Röhler kertoo, miksi Saksasta on tullut keihäsmahti – jakaa erityiskiitokset suomalaiskaksikolleAntti Ruuskanen myöntää: Heittotekniikassa selkeä parantamisen tarve – "Keihäskaaret varmasti parempia"Antti Ruuskasella painava näkemys yleisurheilijoiden ahdistukseen – "Aikamoinen riski jos pakon edessä joutuu menestymään"Suomen keihäänheiton tulevaisuudesta karu tilasto – "Tähtiä ei jalostu yhtäkkiä"Keihäspaukun rakentanut Vuoden valmentaja takaisin Suomeen? "Rion jälkeen katsotaan"
Antti RuuskanenYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Antti Ruuskanen
  • 12.06.202414:15
    EM-yleisurheilu

    Antti Ruuskanen maalailee Suomen keihäsmiehille upeaa EM-iltaa – jakaa kolmikolle hilpeän neuvon: "Se auttoi minua monesti"

  • 09.01.202407:53
    Yleisurheilu

    Muistatko miehen, jolta Antti Ruuskanen vei olympiahopean? "Turpoaja" lataa nyt melkoisia puheita kärystään

  • 25.04.202211:00
    Yleisurheilu

    Antti Ruuskasen mitalijuhliin Lontoossa salakuljetettiin kielletty pullo – kostean aamun pelasti huoneessa ollut toinen sänky

  • 25.04.202205:45
    Yleisurheilu

    Venäläisheittäjä tarjoili Antti Ruuskaselle alkoholia juuri ennen kilpailua – heitti itse humalassa huipputuloksen

  • 28.08.202119:43
    Yleisurheilu

    Antti Ruuskasen suurin kultamitali odottaa kotona – isällä toive yhdeksänviikkoiselle jälkikasvulle: "Kunhan ei vain rupeaisi heittämään"