Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sirpa Selänne paljastaa, kuinka otti intiimit asiat puheeksi poikiensa kanssa – turvautui ovelaan taktiikkaan: "Eivät päässeet karkuun"

0:35Teemu Selänne puhui Sirpa-vaimostaan vuonna 2014Näin kauniisti Teemu Selänne puhui Sirpa-vaimostaan vuonna 2014
Julkaistu 16.03.2021 10:07
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Sirpa Selänne kertoo Instagramissa, kuinka hoiti seksuaalikasvatuksen neljän lapsensa kanssa.

Ex-kiekkoilija Teemu Selänteen vaimo Sirpa Selänne otti miehensä pitkän urheilu-uran aikana päävastuun pariskunnan kodista ja lapsista. Perheeseen kuuluvat jo aikuiset pojat Eemil, 25, Eetu, 24, ja Leevi, 21, sekä 14-vuotias kuopus Veera.

Sirpa Selänne julkaisi tiistaina Instagram-tilillään kirjoituksen, jossa hän tunnustaa kokeneensa suurena haasteena kasvattaa kunnollisia ja rehellisiä poikia. Selänteen mukaan heidän perheessään on noudatettu filosofiaa, jossa tabuja ei ole ja kaikesta on puhuttu aina suoraan. Tätä linjaa hän kertoo noudatelleensa myös silloin, kun on antanut pojilleen seksuaalikasvatusta.

Lue myös: Eetu Selänteen ja naisseuralaisen kuva ällistyttää somessa – pikkusisko Veeran kommentti riemastuttaa

– Kun pojat olivat vuorollaan noin 12-vuotiaita, koin todella tärkeäksi puhua heille tytöistä ja ihastumisesta. Siis jo ennen kuin he olivat edes seurusteluiässä. Kerroin usein automatkoilla (pojat eivät päässeet karkuun nolostuessaan aiheesta) siitä, kuinka tyttöjä kohdellaan ja arvostetaan, ja tehdään vain asioita, mistä yhdessä sovitaan, Selänne kirjoittaa.

Jos kuvat eivät näy, voit katsoa ne myös tästä.

Selänne kertoo kirjoituksessaan puhuneensa pojilleen myös intiimeistä asioista ja niihin liittyvistä säännöistä sekä korostaneensa sitä, ettei ketään saa koskaan pakottaa mihinkään, mitä toinen ei halua.

– Meidän vanhempien täytyy opettaa ja valistaa lapsiamme näissä asioissa, koska se kuuluu tärkeänä osana vanhempien velvollisuuksiin, muistuttaa Selänne, joka on puhunut teemoista myös kuopukselleen. 

Lue myös: Sirpa ja Teemu Selänteen pojat ihastuttavat tunnelmallisissa kuvissa daamiensa kanssa – "Pikku-Teemu ja Sirpa"

– Samoin tyttärelleni olen puhunut samat asiat suoraan ja niin, että hän ymmärtää kunnioittaa itseään, valita huolella seuransa, eikä muun muassa hae huomiota pojilta antamalla ymmärtää vääriä asioita. 

Kirjoituksessaan Selänne toivoo, että vanhemmat tiedostaisivat, että hyvät tavat ja käytös ovat suurimmaksi osaksi kotikasvatuksen tulosta.

– Meillä vanhemmilla on suuri vastuu, miten lapsemme käyttäytyvät muita kohtaan, hän muistuttaa. 

Lisää aiheesta:

Sirpa Selänne muisteli jälkikasvunsa lapsuusaikaa yllättävällä löydöksellä – paljasti perheen yhdessä laatiman sääntölistan: "Popparia saa syödä aina"Teemu Selännettä ja Veera-tytärtä yhdistää yhteinen intohimo – Sirpa Selänne herkistyi: "Sydämeni sulaa"Sara Parikka kirjoittaa rehellisesti perhearjen vaikeista hetkistä – poti pitkään huonoa omatuntoa, kunnes koki oivalluksenNanna Karalahti 33 vuotta! Aviomies Jere Karalahti riensi onnittelemaan omintakeisella tyylillään – julkaisi velmun kuvan vaimostaanMaria Veitola julkaisi nostalgisen kuvan – tältä hän näytti ensimmäisenä koulupäivänäMarja Hintikka julkaisi vauhdikkaan perhepotretin ja muistelee ainutlaatuista kesää: "Se oli viimeinen kolmen pienen lapsen kanssa"
Sirpa SelänneTeemu SelänneEemil SelänneEetu SelänneLeevi SelänneVeera SelänneSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Sirpa Selänne
  • 5.7.12:04
    Teemu Selänne

    Tältä näyttää Teemu Selänteen kaksoisveli!

  • 18.10.202414:46
    Alexander Stubb

    Suzanne Innes-Stubbin lennokas tukkatyyli varasti huomion Alexanderin somekuvassa: "Nyt on hiukset kohdillaan"

  • 06.10.202417:10
    Seurapiirit

    Sirpa Selänne avaa, miten Yhdysvalloissa voi äänestää: "Kuinka kukaan voi luottaa näiden vaalien tuloksiin?"

  • 05.10.202415:05
    Teemu Selänne

    HS: Sirpa Selänne jyrähtää Suomen verotuksesta – haluaisi poistaa perintöveron: "Kateellisten keksimä"

  • 10.09.202422:00
    Kalifornia

    Raju maastopalo riehuu Selänteiden naapurustossa Kaliforniassa – "Rukoilen palomiesten puolesta"