Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Sipilä isännöi Pohjoismaiden pääministereitä Ahvenanmaalla

Pääministerit tapaavat Ahvenanmaan saaristomaisemissa.
Pääministerit tapaavat Ahvenanmaan saaristomaisemissa.Lehtikuva
Julkaistu 27.09.2016 05:41

MTV UUTISET – STT

Pohjoismaiden pääministerit tapaavat tänään Ahvenanmaalla. Suomi on tänä vuonna Pohjoismaiden ministerineuvoston puheenjohtajamaa ja vastaa kokousjärjestelyistä.   

Turvallisuuspolitiikka vienee päähuomion pääministerien keskusteluissa. Esille nousevat niin Itämeren turvallisuustilanteen heikentyminen kuin Pohjoismaiden ja Yhdysvaltain välinen yhteistyö.  

Kokouspaikkana Ahvenanmaa on erityisen ajankohtainen juuri nyt. Vasta kaksi viikkoa sitten Ruotsi kertoi aikaistavansa pysyvien joukkojen sijoittamista Gotlantiin, koska turvallisuuspoliittinen tilanne Ruotsin lähialueilla on huonontunut viime vuosina. Yleisesti on arvioitu, että Ahvenanmaalla ja Gotlannilla voisi olla haavoittuva asema, jos Itämerelle syntyisi konflikti.  

Kaksipäiväisessä kokouksessa pääministerien pöydällä on myös rutiiniasioita pohjoismaisesta yhteistyöstä. Kokouksen kiinnostavinta antia ovat silti keskustelut ajankohtaisista kysymyksistä.

Turvallisuuspolitiikan ohella pääministerien on tarkoitus keskustella myös muun muassa Britannian EU-eron seurauksista. Kokouslähteistä arvioitiin ennalta, että esiin nousee todennäköisesti myös äärioikeiston väkivalta.  

Pääministereillä on lisäksi tapaaminen ainakin Ahvenanmaan ja Färsaarten itsehallintoalueiden edustajien kanssa.  

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Mitä JEF-maiden johtajat sanovat kaasuputkisabotaasista? Ryhmä koolla RuotsissaPresidentti Niinistö tapaa tänään Pohjoismaiden pääministerit Helsingissä – tästä on kyse: "Jotain merkittävää on tekeillä"Suomi ottaa Pohjoismaiden ministerineuvoston johtoonsa täksi vuodeksiSuomen, Ruotsin ja Norjan puolustusministerit tapaavat: Onko luvassa uutta tietoa puolustusyhteistyön lisäämisestä?Niinistö varoittaa aseriisunnan sopimuksettomasta tilasta: "Kylmä sota vaihtuisi jääkylmäksi sodaksi"Suomen rooli puhuttaa nyt runsaasti ruotsalaisia

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:05
    Tulipalot

    Lidlin pihan suurpalo: yksi ajoneuvo syttyi uudelleen tuleen

  • Eilen19:01
    Sää

    "Lunta ainakin laikutellen etelään" – uusi vuosi alkaa kovissa pakkasissa

  • Eilen15:48
    Köyhyys

    "Jääkaapissa ei ole yhtään mitään" – Suomessa jaetaan ennätysmäärä ruokalahjakortteja

  • Eilen13:57
    Tulipalot

    Poliisi epäilee rikosta Porin K-marketin palossa – tämä epäillystä tekijästä tiedetään

  • Eilen12:53
    Sää

    Talvimyrskyvaroitus välipäiville – sähkökatkoja ja huonoa ajokeliä