Kimi Räikkönen starttaa viidennestä ja Valtteri Bottas kymmenennestä lähtöruudusta formula ykkösten kauden 15. osakilpailuun Singaporen Marina Bayn radalla.
Bottas nousi aika-ajotuloksista yhden pykälän, kun Force Indian Sergio Perezille langetettiin kahdeksan lähtöruudun rangaistus keltaisten lippujen aikana tehdyistä rikkeistä.
MAINOS
Singaporen GP MTV Totalilla
Sunnuntai: Singaporen GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!
Kaikki F1-ajojaksot suorana MTV Maxilla ja Katsomossa!
Räikkösen riskinotto ei onnistunut, joten hän ei pystynyt rikkomaan Mercedeksen ja Red Bullin rintamaa kahdessa ensimmäisessä lähtörivissä. Tallikaveri Sebastian Vettel lähtee matkaan joukon hänniltä, kun hänen jousituksensa hajosi heti aika-ajojen aluksi.
Kisassa saatetaan nähdä paljonkin toisistaan poikkeavia rengastaktiikoita. Red Bull valitsi muista poiketen kisarenkaikseen viikonlopun renkaista keskimmäiset eli superpehmeät. Muilla kärkikymmeniköstä on startissa allaan nopeammin kuluvat ultrapehmeät renkaat.

