Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Siitepölykausi alkaa pian: Hyviä uutisia allergisille!

Allergia- ja astmaliitto kertoo, että allergikot pääsevät tänä vuonna helpommalla.
Allergia- ja astmaliitto kertoo, että allergikot pääsevät tänä vuonna helpommalla.
Julkaistu 04.03.2013 09:58

Hyvä uutinen siitepölyallergisille: koivun siitepölykaudesta ennakoidaan tänä keväänä heikkoa. Allergia- ja astmaliitto ohjeistaa kuitenkin aloittamaan allergialääkityksen normaalisti, jotta myös oireet pysyvät lievinä.

Allergia- ja astmaliiton mukaan herkät saavat oireita vähäisestäkin siitepölymäärästä. Jos siitepöly on aiheuttanut oireita aiemmin, allergialääkitys on syytä aloittaa normaalisti. Jos oireet ovat olleet ajoittaisia, lääkitys aloitetaan harkinnan mukaan. Tyypillisiä oireita ovat jatkuva vesinuha, aivastelu ja hiekkaisuuden tunne silmissä. Allergia voi aiheuttaa myös väsymystä.

– Allergialääkkeet ovat turvallisia käyttää, eikä niitä tarvitse välttää sivuoireiden pelossa, allergianeuvoja Anne Vuorenmaa Allergia- ja astmaliitosta ohjeistaa.

Siitepölyallergian oireita hoidetaan antihistamiinilla, silmätipoilla ja kortisonipohjaisella nenäsuihkeella. Lääkitys aloitetaan parisen viikkoa ennen siitepölykauden käynnistymistä. Kausi ei ole Suomessa vielä alkanut, mutta herkimmät oireilevat jo Keski-Euroopassa kukkivan lepän ja pähkinäpensaan kaukokulkeumista.

– Antihistamiinitableteissa on eroja ja siksi itselle tehokkain lääke löytyy kokeilun kautta. Kun löydät itsellesi sopivan lääkkeen, voit hakea sille reseptin ja saat siten lääkkeet jatkossa edullisemmin, vinkkaa allergianeuvoja Anne Vuorenmaa Allergia- ja astmaliitosta.

Syksyllä aloitettu siedätyshoito voi jo tepsiä

Jos siitepölyallergia on heikentänyt elämänlaatua, Allergia- ja astmaliitto kannustaa harkitsemaan siedätyshoitoa.

– Jos olet aloittanut siedätyshoidon viime syksynä, voit nyt kuulostella oireiden tuloa ennen lääkityksen aloittamista. Siedätyshoito saattaa jo tepsiä ja lääkitykselle ei olekaan tarvetta, Anne Vuorenmaa Allergia- ja astmaliitosta toteaa.

Viime vuonna koivun siitepölykausi oli allergisille poikkeuksellisen raskas. Allergia- ja astmaliitto iloitsee nyt Metsäntutkimuslaitokselta saamastaan tiedosta, että tämän kevään pitäisi olla koivun siitepölyjen osalta kevyempi.

Lähde: Allergia- ja astmaliitto

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Älä tee näitä virheitä allergian hoidossa: "Astmariski kasvaa merkittävästi"Siitepölylle oireilu lisääntyy Suomessa – tässä syySiitepölyt kiusaavat allergikkoja nyt etenkin eteläisessä Suomessa – näin helpotat oireitaKoivun siitepöly allergikkojen kiusana lähes koko maassa Allergikon piinapäivät alkoivat tänä vuonna poikkeuksellisen aikaisinKauanko tätä vielä kestää? Allergikoilla on ollut poikkeuksellisen vaikea kevät – oireita havaittu myös aiemmin terveillä ihmisillä
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:21
    Perhe

    Wenla asuu lapsensa kanssa puolet vuodesta poissa kotoa – "Ei muuta kuin vauva kainaloon ja menoksi"

  • Eilen16:55
    Moottorikelkat

    Omistatko moottorikelkan? Varmista yksi asia – muuten vaarana "huomattavat kulut"

  • Eilen14:52
    Sairaudet ja taudit

    Tutkimusväite: Jo yksi kevytlimu päivässä voi lisätä maksasairauden riskiä

  • Eilen11:14
    Linnan juhlat

    Ravintolayrittäjä Elias ilahtui Linnan juhlien säräuutisesta – "Suurin osa ei tiedä"

  • Eilen09:17
    Linnan juhlat

    Poikkeuksellinen perinneruoka Linnan juhliin: Valmistaminen kestää jopa 4–5 päivää