Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Siilistä uhkaa tulla uhanalainen

Siilien määrä on kansainvälisesti vähentynyt, ja laji voi tulevaisuudessa muuttua uhanalaiseksi.
Siilien määrä on kansainvälisesti vähentynyt, ja laji voi tulevaisuudessa muuttua uhanalaiseksi. Lehtikuva
Julkaistu 30.10.2024 15:33

MTV UUTISET – STT

Siilien määrästä Suomessa ei ole tarkkaa tietoa. Siilien liikennekuolemat sekä harrastajahavainnot lukumäärästä viittaavat siihen, että siilien määrä on vähentynyt myös täällä, kerrotaan Itä-Suomen yliopistosta.

Siilien määrä on kansainvälisesti vähentynyt, ja laji voi tulevaisuudessa muuttua uhanalaiseksi. Siilikantojen laskun syynä on eläimen elinympäristöjen heikentyminen, ilmenee Kansainvälisen luonnonsuojeluliiton (IUCN) raportista.

Siilikantojen pienenemisen vuoksi liitto on muuttanut siilin uhanalaisuusluokituksen elinvoimaisesta silmälläpidettäväksi. Silmälläpidettävät lajit eivät aivan täytä uhanalaisuuden kriteerejä, mutta ovat lähellä sitä ja saattavat tulevaisuudessa muuttua uhanalaisiksi.

Siilien määrästä Suomessa ei ole saatavilla tarkkaa tietoa, sanoo yliopistotutkija Mervi Kunnasranta Itä-Suomen yliopistosta STT:lle. Siilien raportoidut liikennekuolemat sekä harrastajien havainnot siilien määrästä viittaavat siihen, että siilien määrä on vähentynyt myös Suomessa.

– Tämä viittaisi siihen, että suomalaisen siilikannan tila olisi linjassa sen kanssa, mitä muualla asiasta on sanottu, Kunnasranta sanoo viitaten Kansainvälisen luonnonsuojeluliiton raporttiin.

Siilikannat ovat raportin mukaan vähentyneet puolessa niistä maista, joissa siilejä esiintyy. Määrät ovat vähentyneet arviolta 16–33 prosenttia viimeisten kymmenen vuoden aikana.

Siilejä esiintyy Euroopan länsi-, luoteis- ja pohjoisosissa.

Suomessa siili on rauhoitettu

Kansainvälisen luonnonsuojeluliiton raportin mukaan siilin elinympäristöjä ovat heikentäneet erityisesti maatalouden tehostaminen sekä lisääntynyt rakentaminen.

Siilit elävät usein lähellä ihmisasutusta maaseudulla, puutarhoissa, metsänreunoissa, kaupunkien puistoissa ja hautausmailla.

Suomessa siili on rauhoitettu. Rauhoitettujen eläinten tahallinen häiritseminen, pyydystäminen tai tappaminen sekä lajien pesien ja munien haltuun ottaminen on kielletty.

Suomessa tällä hetkellä voimassa olevassa, vuonna 2019 julkaistussa uhanalaisuusarvioinnissa siili luokiteltiin Suomessa elinvoimaiseksi lajiksi. Lajien uhanalaisuutta arvioivat asiantuntijat ympäristöministeriön asettaman ohjausryhmän johdolla.

Lisää aiheesta:

Lintujen vähenemisestä dramaattinen tieto: "Tuloksena pysäyttävä"Lisää lintuja uhanalaisten listalle – joukossa Suomelle erityinen lajiWWF:n karu raportti: Villieläinten kannat ovat kutistuneet keskimäärin 73 prosenttia 50 vuodessaIloisia uutisia: Äärimmäisen uhanalainen eläin pesi ensimmäistä kertaa Suomessa yli 25 vuoteen – "Yllättävää, että se palaa tällaisina aikoina"Liito-oravan suojelemiseksi ei riitä, että hakkuilta säästetään pesäpaikat – asuinympäristöt voivat heikentyä elinkelvottomiksiIlmastonmuutos uhkaa Suomen uhanalaisinta nisäkästä – Tuntureiden naali on vaarassa kadota kokonaan
SiiliLuonnonsuojeluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Siili
  • 11.7.11:59
    Oulu

    Oulun poliisilla erikoinen yö: "Asiakas murjotti ja kakkasi kostoksi"

  • 19.4.16:01
    Luonto ja eläimet

    Pitääkö eksyneen näköistä rusakonpoikasta "pelastaa"? Auttamishalu voi aiheuttaakin ongelmia eläimille

  • 17.1.06:28
    Luonto ja eläimet

    Sahaava talvisää voi koitua luonnoneläinten kohtaloksi – "Märkä siili saattaa kuolla kylmyyteen"

  • 04.06.202412:59
    Piha ja puutarha

    Varoitus suosituista ruohonleikkureista! Siili ei ymmärrä väistää – "Lähtee jopa raajoja"

  • 18.04.202412:45
    Liikenne

    Poliisi pelasti variksen uhriksi joutuneen siilin Helsingissä – tämä on piikikkään vointi nyt