Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Selvityshenkilö: Varhaisen tuen lisääminen keventäisi lastensuojelutyön kuormittavuutta

2:10Team Ahma on lastensuojelun iskuryhmä
Julkaistu 07.03.2018 06:58

MTV UUTISET - STT

Perheille annetun varhaisen tuen merkittävä lisääminen on avainasemassa, kun lastensuojelutyön kuormittavuutta yritetään keventää. Näin sanoo selvityshenkilö Aulikki Kananoja, joka on jättänyt selvitystyöstään väliraportin.

Kananojan mukaan varhainen tuki täytyy nostaa ensisijaiseksi, kun päätetään lastensuojelutyön resursseista. Vain niin voidaan vähentää pitkäaikaisen korjaavan työn tarvetta ja hillitä kustannusten kasvua.

Kananoja ei puolla sitä, että lastensuojelun sosiaalityöntekijän asiakasmäärälle asetettaisiin lakisääteinen katto.

Lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden kohtuuttomat työtaakat ovat olleet esillä julkisuudessa. Sosiaali- ja terveysministeriö pyysi joulukuussa ylisosiaalineuvos Kananojaa etsimään ratkaisuja lastensuojelutyön kuormittavuuteen sekä laatimaan ehdotuksen tiekartasta, joka ohjaa lastensuojelun ja sijaishuollon siirtämistä kunnista maakuntiin vuonna 2020.

Nopeasti vaikuttavina toimina kaikkein kuormittuneimmille alueille Kananoja esittää kunta- ja työntekijätasoista täsmätukea sekä mahdollisuutta muodostaa sijaispooleja. Pidemmällä aikavälillä hän ehdottaa siirtymistä hallintokeskeisestä asiakaskeskeiseen lähestymistapaan.

Kananoja on jättänyt selvitystyöstään väliarvion perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikolle (kesk.) ja opetusministeri Sanni Grahn-Laasoselle (kok). Selvitystyön loppuraportti valmistuu vuoden lopussa. 

Lisää aiheesta:

Hyvinvointialueilla ei hyväksytä valvontaviranomaisen omaa lastensuojelua koskevaa henkilöstömitoitusta – "Valvira toimii kuin valtio valtiossa"Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT vaatii lykkäämään lastensuojelun uutta henkilömitoitusta: "Mistään ei tule niin paljoa uusia kelpoisuusehdot täyttäviä osaajia"Lastensuojelun työntekijöiden kuormitus huolestuttava monissa kunnissa – ratkaisuksi ehdotetaan tiimityötä ja asiakasmäärän rajaamista Sosiaalityöntekijät: Lastensuojelun kuormitus yhä kasvanut – ilmoitukset ja kiireelliset sijoitukset lisääntyneetMinisteri Saarikko: Perhetyötä lastensuojelun tukipalveluna tulee vahvistaaYhdellä lastensuojelun työntekijällä jopa 100 lasta asiakkaana – työn kuormittavuus iso ongelma
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"