Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seksiviestit ex-pomolle toivat tuhansien eurojen sakot – alkoholin liikakäyttö ei lieventänyt tekoa

Mies lähetti entiselle pomolleen seksiviestejä yöaikaan. Kuvituskuva.
Mies lähetti entiselle pomolleen seksiviestejä yöaikaan. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 13.02.2025 20:15
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Mies lähetteli entiselle naispomolleen seksiviestejä. Kalliiksi kävi.

Tapahtumat ajoittuvat huhtikuulle 2023 Porvoossa. 

Nelikymppinen mies lähetti yöaikaan naiselle seksuaalista toimintaa kuvailevia tekstiviestejä. Lisäksi hän lähetti naiselle kaksi kuvaa erektiossa olevasta sukupuolielimestään, toisen vaatteet päällä ja toisen ilman vaatteita. 

Vaikka nainen ei ollut enää miehen esihenkilö, molemmat olivat edelleen osakkaina samassa yrityksessä.

Oikeuden mukaan viesteistä ilmeni osapuolten suhteen laatu ja se, ettei nainen ollut antanut suostumusta tämän kaltaisten viestien lähettämiseen vaan suhtautui niihin kielteisesti.

Mies myönsi esitutkinnassa lähettäneensä viestit. Käräjäoikeuteen hän ei saapunut, joten oikeus ratkaisi hänen läsnä olematta. 

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus katsoi, että 40-vuotias mies syyllistyi seksuaaliseen ahdisteluun. Oikeuden mukaan teko oli omiaan loukkaamaan naisen seksuaalista itsemääräämisoikeutta.

Käräjäoikeus määräsi miehelle rangaistukseksi 40 päiväsakkoa, josta kertyi tämän tuloilla 9240 euroa maksettavaa.

Lue myös: MTV:n lähteet: Vanginvartija lähetti peniskuvia naiskollegoilleen Riihimäellä

Sakkosumma aleni

Mies valitti ratkaisusta Helsingin hovioikeuteen. Hänen mielestään rangaistus oli liian ankara ottaen huomioon, että kyse oli kertaluontoisesta viestittelystä.

Miehen mukaan hän ei tavoitellut viesteillään mitään hyötyä tai ollut pyrkinyt vahingoittamaan naista. Mies pyysi hovioikeutta katsomaan lieventäväksi seikaksi sen, että tapahtuma-aikana miehen alkoholinkäyttö oli liiallista.

Lisäksi mies valitti päiväsakkojen määrästä, sillä hän kertoi olevansa työttömänä ja pelkän ansiopäivärahan varassa.

Hovioikeus katsoi, että mies lähetti naiselle useita seksuaalisia viestejä kahden päivän aikana. Hovi muistutti, ettei päihtymystila ole rangaistusta lieventävä asia.

Hovioikeus piti sakot voimassa, mutta alensi kuitenkin hieman miehelle määrätyn päiväsakon rahamäärää. Hovi määräsi, että miehen maksettavaksi tulee 40 päiväsakosta 7000 euroa. 

Lue myös: "Villimies Pexi" lähetti seksiviestejä

Lisää aiheesta:

Lahtelaismies teki 13-vuotiaalle törkeitä tekoja – lähes 4 000 viestiä paljastivat rikoksetMies salakuvasi seksiä hierontaliikkeessä ja vaati uhrilta suurta summaa – paikalle tulikin poliisiOpettajamies oli useita kertoja sukupuoliyhteydessä 12-vuotiaiden kanssa – valitti hovioikeuteen "liian suuresta" korvaussummastaLapsenraiskauksesta tuomittu antoi erikoisen selityksen oikeudessa: Tunnusti tekoja vain, koska pelkäsi Suomen poliisin kiduttavan Lapsia verkossa vaaninut oululainen toimitusjohtaja tuomittiin vankilaan10-vuotiaan raiskanneen selitykset ontuivat: Väitti lääkityksen poistaneen seksihalut – oli jäänyt usein kiinni julkisella paikalla masturboimisesta
RikosTuomiotSeksuaalirikoksetPorvoo

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 10:01
    Anneli Auer

    Auerin 9-vuotias tyttö kertoo videolla, että isosisko puukotti vahingossa äitiä isän murhayönä – MTV seuraa

  • Eilen19:56
    Nigeria

    Asemiehet sieppasivat 25 koulutyttöä Nigeriassa

  • Eilen16:09
    Elokapina

    Elokapina-aktivistien kantelut poliisin televalvonnasta hylätty

  • Eilen16:05
    Oikeudenkäynnit

    Pillerikaupat menivät mönkään Mikkelissä – karkuun kaasuttanut kuljettaja syytteessä taposta

  • Eilen13:47
    Tulipalot

    Ikaalisten kerrostalopalo sai alkunsa lasten tulenkäsittelystä