Seppo "Sedu" Koskinen aikoo järjestää 30-vuotisen yrittäjäuransa kunniaksi juhlat itsenäisyyspäivän aattona Helsingissä. Tiukentuneiden koronamääräysten takia suurten juhlien järjestäminen on herättänyt keskustelua.
Koskisen mukaan kyseessä on yksityistilaisuus, joita viranomaisten koronarajoitukset eivät koske. Hän vertaakin juhlien järjestämistä syntymäpäiviin tai häihin. Juhliin pääsee sisään lahjoittamalla 200 euroa. Tämä tekeekin Koskisen mukaan hänen juhlistaan yksityistilaisuuden, ei yleisötilaisuuden.
– Tapahtumaan ei myydä lippua, vaan sinne pääsee mukaan lahjoittamalla tuon summan lahjatilille. Yksittäinen kansalainen voi järjestää yksityistilaisuuden omissa tiloissaan, siihen ei ole avillakaan mitään sanomista.
Koskinen sanoo, että juhlissa toimitaan koronarajoitusten mukaan. Sisään ei pääse ilman maskia, juhlissa huomioidaan turvavälit, käytetään käsidesiä ja kaikilta osallistujilta mitataan kuume. Juhlat on tarkoitus järjestää Agroksenmäen holvikellarissa, jonne mahtuu enimmillään 240 ihmistä. Koskinen ei osaa arvioida, kuinka monta ihmistä juhliin lopulta tulee.
– Naurettavaa tämä koronahomma. Tauti tarttuu kotibileissä ja työpaikoilla. Tuolla sadat ihmiset kävelevät ilman maskeja.
– Suhtautuminen on järjetöntä. Ennen kymmentä tauti ei tartu, mutta kymmenen jälkeen se tarttuu niin h***etisti, Koskinen sanoo viitaten ravintoloiden rajoituksiin.
Koskinen kertoo, että hän saanut satoja positiivisia viestejä juhlistaan.
– Ihmisten keskuudessa leviää tyytymättömyys päättäjiä kohtaan.
