Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Sebastien Ogierilla liian villit juhlat – rallivoittajalle rapsahti sakkoa

Sebastien Ogier Espanjan MM-rallissa.
Sebastien Ogier Espanjan MM-rallissa. 2022 Hannu Rainamo
Julkaistu 24.10.2022 14:06

TONI HEINONEN – MTV URHEILU

Sebastien Ogierille mätkäistiin sakko Katalonian MM-rallin päätteeksi.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

Toyota-kuski Ogier nappasi kauden ensimmäisen voittonsa sunnuntaina päättyneessä Espanjan osakilpailussa. Vain osan tämän kauden kisoista ajava ranskalainen otti ilon irti ykköstilastaan kisan päätyttyä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Ott Tänakin uusi osoite paljastui Toyota-pomojen puheista – ja se on parasta, mitä rallin MM-sarja saattoi toivoa

Mutta juhlinta Toyotan ratissa ennen Saloun ranta-alueella järjestettyä palkintoseremoniaa kävi ranskalaistähden kukkarolle. Ogier pyöritteli "donitseja" ennen palkintoramppia, mistä hän sai 1 500 euron sakon.

Tuomaristo katsoi, että niin sanottu näytösajo ei ollut sallittua kyseisellä alueella. Toyotan urheilutoimenjohtaja Kaj Lindström joutui käymään asiasta tuomariston pakeilla.

– Lindström pahoitteli, ettei kuljettaja päässyt tapaamiseen, mutta hän sai puhelimitse kuljettajalta selityksen. Urheilutoimenjohtajan mukaan kuljettaja näki yhden auton kiihdyttävän palkintojenjakoalueelle, minkä vuoksi kuljettaja ajatteli, että alueella saa tehdä donitseja. Urheilutoimenjohtaja pahoitteli tapahtunutta, tuomariston päätöksessä kerrotaan.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala kertoo: tällaisen puheen hän piti omilleen Toyotan merkkimestaruuden varmistuttua

Sakosta huolimatta Ogier oli omaa luokkaansa Katalonian asvalttikisassa. Hyundain Thierry Neuville ja Toyotan Kalle Rovanperä yrittivät haastaa kahdeksankertaisen maailmanmestarin, mutta Ogier kuittasi ykköstilan lopulta 16,4 sekunnin erolla Neuvilleen. Tämän kauden maailmanmestari Rovanperä sijoittui kisassa kolmanneksi.

Ogier kruunasi urakkansa voittamalla kisan päättäneen Power Stage -erikoiskokeen.

– Tunsin ensimmäisestä päivästä lähtien, että meillä on mahdollisuudet voittoon. Meillä ei ollut paras lähtöpaikka seitsemäntenä, mutta pystyimme ajamaan hyviä aikoja. Siitä lähtien tiesin, että vauhtia on riittävästi, mutta meidän piti saada kaikki palaset loksahtamaan paikoilleen ja pysyä poissa ongelmista, Ogier kertasi.

LUE MYÖS: Tämä Kalle Rovanperän suoritus hämmästytti asiantuntijaa – Jari Ketomaa haltioissaan: "Mikä itseluottamus!"

Ogierin voitto ja Rovanperän kolmostila sinetöivät Toyotalle myös tämän kauden merkkimestaruuden.

– Se on loistava juttu koko tallille. Nyt voin olla entistä rentoutuneempi, kun menemme meille tärkeään Japanin ralliin, Ogier sanoi.

Kauden päättävä Japanin MM-ralli ajetaan 10.-13. marraskuuta.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperän asema muuttui dramaattisesti – suomalaistähdestä isoja sanoja: "Me kaikki tiedämme"Kalle Rovanperä turhautui – Jari-Matti Latvalalta osuvat sanatJari-Matti Latvala halusi tietää Kalle Rovanperän suunnitelman – tallipomo välitti viestin Sebastien OgierilleHuomasitko? Ott Tänak kuittaili rallipomoille lyötyään Kalle RovanperänJari-Matti Latvala huikkasi Sebastien Loebille mielenkiintoisen ideanTommi Mäkisen ykköstykki latasi pöytään kovaa tekstiä: vieressä istuneet kilpakumppanit kuulivat puhuttelevan varoituksen – "Muistelkaapa viime kertaa"
MM-ralliRalliSebastien OgierToyotaMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12.12.15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!