Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Sebastian Vetteliltä vahva osoitus uskosta tulevaan F1-kotiinsa – osti siivun tallista

Julkaistu 09.10.2020 11:30
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Sebastian Vettel sanoo ostaneensa ensi kauden F1-tallinsa Aston Martinin osakkeita Mercedeksen tallipäällikön Toto Wolffin tavoin.

LUE MYÖS: Max Verstappenin isältä tyly viesti Red Bullille – vihjaa tähtikuskin valmiudesta lähteä: "Me odotamme, mitä tapahtuu"

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen tallikaverina piikikkäästi käyttäytyneeltä F1-kuskilta yllättävä tunnustus: "Vietin todella hyvän ajan Kimin kanssa"

Sebastian Vettel on ostanut siivun F1-talli Aston Martinista, jonka riveissä hän ajaa ensi kaudella formula ykkösiä.

Nykyisin Racing Point -nimellä kulkeva talli saa legendaarisen autovalmistajan nimen ensi kaudesta lähtien. Kunnianhimoiseen projektiin on sijoittanut ennen Vetteliä myös Mercedeksen nykyinen tallipäällikkö Toto Wolff.

Tallin pääomistaja on amerikkalaismiljardööri Lawrence Stroll. Myös Mercedeksen on kerrottu omistavan tallista muutamien prosenttien osuuden.

Vettel kertoi osakehankinnoistaan viikonlopun osakilpailun alla Nürburgringillä.

– Jokainen on vapaa tekemään rahoillaan, mitä tahtoo, Aston Martin on julkinen osakeyhtiö ja käsittääkseni kuka tahansa on vapaa sijoittamaan yhtiöön, Vettel totesi lehdistölle Autosportin mukaan.

Tiedossa ei ole, onko Vettel itse hankkinut osakkeensa vapailta markkinoilta Lontoon pörssistä. Omistuksen yksityiskohdat jäivät saksalaisen vastauksessa piiloon.

– Jos kysytte, onko minulla yhtiön osakkeita: kyllä on. Kuinka paljon, se on minusta toissijainen juttu, enkä aio puhua siitä, Vettel totesi.

Vettelin siirto Aston Martinille varmistui viime kuussa. Jo alkukaudesta tietoon tuli, ettei Ferrari aio jatkaa saksalaisen sopimusta tämän kauden jälkeen.

– Uskon projektiin, Vettel tuumasi.

– Päätin lähteä projektiin mukaan ja olen innoissani siitä, mitä tapahtuu, kun aloitamme ensi vuonna ja minä aloitan uudessa tallissa.

Vettelin sopimus Aston Martinin kanssa tiesi sitä, että meksikolaiskuski Sergio Pérez on tällä hetkellä ilman kisakuskin paikkaa ensi kaudeksi. Saksalaiskuski tarjosi kollegalleen sympatiansa.

– Hän on kuljettaja, joka ansaitsee olla formula ykkösissä. En tiedä, mitä vaihtoehtoja hänellä on, ja mitä hän haluaa tehdä.

Lisää aiheesta:

Hurja huhu: Sebastian Vettel haluaa takaisin F1-radoille – Valtteri Bottas osa palapeliäRed Bullilla sivurooliin jätetty F1-kuski valmis nostamaan kytkintä: "En halua otsikoita"Red Bull valmistelee jo jatkosopimusta Max Verstappenille – viiltävä sivallus suhteesta Mercedekseen: "Silverstonessa tuhoutui liian paljon"Lehti: F1-tallin omistaja yritti junailla todellista jättipaukkua – Fernando Alonso vastasi "kiitos ei"F1-pomo hämmentää: Sebastian Vettelin ja Red Bullin saagassa ei ole sanottu viimeistä sanaaSebastian Vetteliä ollaan jo viemässä Red Bullille – Helmut Marko tyrmää ykskantaan kaikki spekulaatiot: "Meillä ei ole tilaa"
F1Sebastian VettelFerrariRacing PointUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • Eilen10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"