Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SDP:n Razmyar arvostelee Suomen asekauppoja Israelin kanssa – "Kaksinaismoralismia"

Nasima Razmyarin kannattaa kauppapakotteiden asettamista Israelille.
Nasima Razmyarin kannattaa kauppapakotteiden asettamista Israelille. Lehtikuva
Julkaistu 14.08.2024 19:09

MTV UUTISET – STT

Suomen pitäisi SDP:n johdon mielestä ponnistella kahden valtion mallin toteutumiseksi.

SDP:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan Israelin armeijan toimet erityisesti Gazan alueella ovat täysin suhteettomia. 

Lindtman kommentoi Gazan tilannetta puheessaan keskiviikkona puolueen kesäkokouksessa Rovaniemellä.

– Suomen yhdessä muiden EU-maiden kanssa pitää tehdä osansa tulitauon, panttivankien vapauttamisen ja rauhanpyrkimysten edistämiseksi. Vain aidosti hyväksymällä kahden valtion mallin voi kestävästi lopettaa riidat ja vihan kylvön, Lindtman sanoi.

Puolueen varapuheenjohtaja Nasima Razmyar kaipaa hallitukselta konkretiaa Gazan tilanteen suhteen.

– Usein mennään sen taakse, että kahden valtion malli on luotava joskus. Nyt olisi hyvä huomata, että useat maat ovat jo tunnustaneet Palestiinan.

Muun muassa Norja, Ruotsi, Irlanti ja Espanja kuuluvat Palestiinan tunnustaneiden maiden joukkoon.

Razmyarin mukaan on ensiarvoisen tärkeää, että asiassa ei jäädä odottamaan jumittunutta rauhanprosessia.

Lue myös: Kouluisku Gazaan surmannut jopa 100 ihmistä – Israelin mukaan isku tehtiin Hamasin komentokeskukseen

Pelastakaa Lapset: Gazan lapset eivät saa avustuspaketteja ajoissa – osa naisista sodan keskellä koko raskausaikansa

"Kädet täysin veressä"

Razmyar kannattaa kauppapakotteiden asettamista Israelille. Hän vertaa palestiinalaisalueita Ukrainaan.

 Molemmissa maissa on tapettu ihmisiä ja sotaa käydään hänen mukaansa ilman mitään ehtoja tai sodan sääntöjä.

– On kaksinaismoralismia, että puhumme täällä siitä, että Israel pommittaa sairaaloita ja kouluja, ja samaan aikaan ostamme heiltä aseita.

Razmyar sanoo, että pitää Suomen omaa puolustusta tärkeänä. Kysymys ei ole yksinkertainen, ja Suomi on jo tehnyt asehankintoja Israelista.

– Keskustelussa pitäisi kuitenkin nostaa esiin se, että emme voi ostaa aseita maalta, jonka hallituksen kädet ovat täysin veressä.

Suomen linja on ollut kriisin suhteen epäjohdonmukainen, Razmyar sanoo. Suomi päätti jättää viime vuoden lokakuussa äänestämättä Gazan tulitauon puolesta YK:n yleiskokouksessa, mutta äänesti sen puolesta saman vuoden joulukuussa.

Pääministeripuolue kokoomuksella on Razmyarin mukaan ulkopoliittinen värisuora, sillä puolustusministeri, ulkoministeri, pääministeri ja presidentti ovat kaikki kokoomuslaisia. Hän peräänkuuluttaa kriisissä pääministeripuolueen vastuuta.

–  Suomi voisi olla enemmän Norja, sitä toivon ulkopolitiikalta.

Lue myös: Netanjahulle ja Hamasin johdolle vaaditaan pidätysmääräystä

Biden: Tulitauko Gazassa voisi estää Iranin hyökkäyksen Israeliin

Lisää aiheesta:

Suomen juutalaiset seurakunnat: "Vain Israelin tunnustuksella on merkitystä – Hamas on rakentanut vaikeasti ratkaistavan tilanteen"Vasemmistoliiton Koskela Orpolle: Onko asiallista, että kokoomuksen kansanedustaja irvailee Gazasta somessa?RKP:n Adlercreutz vaatii keskustelua Palestiinan valtion tunnustamisestaKysymys Palestiinan tunnustamisesta kuumensi tunteita eurovaalitentissä: "Siellä nääntyy lapsia nälkään"Halla-aho: Ulkoministeriön "painostusryhmä" ei määrittele Suomen Israel-politiikkaaOnko Suomen kehitysapua valunut Hamasille? "Nyt tätä ei voi enää sivuuttaa"
SDPNasima RazmyarAntti LindtmanIsraelin ja Hamasin sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

SDP
  • 05:16
    Politiikka

    HS-gallup: SDP karkaa entistä kauemmaksi kokoomuksesta

  • 6.9.17:08
    Kokoomus

    Kokoomuksen Kopra epäilee SDP:n sopeutuspuheita – "Ykkösaamun aikana rahaa kulutetaan 1,5 miljardia"

  • 6.9.12:46
    Politiikka

    Kimmo Kiljunen pahoillaan Anna Kontula -puheistaan

  • 4.9.17:02
    Kansanedustajat

    Asiantuntija: Fyysisesti sairastuneen mielenterveyttä ei huomioida tarpeeksi

  • 4.9.16:15
    Kansanedustajat

    Kortisonilääkettä käyttänyt Janne: Mieleen voi tulla synkkiä tekoja