Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

SDP:n Lindtman Palestiinan valtion tunnustamisesta: Suomella on käsissään yhdestoista hetki

3:04SDP:n Lindtman painottaa Palestiinan valtion tunnustamista osana Lähi-idän kriisin ratkaisua – “Suomella on käsissään yhdestoista hetki”Lindtmanin mukaan Suomella on nyt viimeiset hetket tunnustaa Palestiinan valtio.
Julkaistu 25.08.2024 13:02
Toimittajan kuva

Henna Alanko

henna.alanko@mtv.fi

STT

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman vaatii Suomelta toimia Palestiinan valtion tunnustamiseksi.

Puolueen tavoitteena on kahden valtion mallin soveltaminen ja alueellisen vakauden lisääminen Lähi-idässä, todetaan myös SDP:n puoluehallituksen lausunnossa.

–Suomella on käsissään yhdestoista hetki. Meidän kannattaisi nyt ryhtyä toimeen Palestiinan valtion tunnustamiseksi, että ulkopolitiikkamme ei jämähdä. Useat muut maat ovat jo niin tehneet ja olisi erittäin tärkeää, että Suomi seuraisi perässä, Lindtman toteaa MTV Uutisten haastattelussa.

 Hän kannustaisi hallitusta pohtimaan keinoja, miten Suomi voisi aktiivisemmin vaikuttaa kriisin ratkaisemiseksi.

– Mielestäni nykyisellä hallituksella on petrattavaa asian suhteen. Tottakai pääpaino on alueellisilla ja paikallisilla toimijoilla, mutta kansainvälisen yhteisön ja Suomen merkittävänä osana sitä tulee nyt lisätä painostustaan aselevon aikaansaamiseksi.

SDP:n mukaan Israelilla on oikeus suvereniteettiinsa ja turvallisiin rajoihin, mutta palestiinalaisilla on samoin oikeus elää turvallisesti omassa kansainvälisesti tunnustetussa maassaan. Lindtman toteaa kahden valtion mallin olevan kovan työn takana. 

–Kahden valtion malli kieltämättä tällä hetkellä näyttää erittäin kaukaiselta, mutta ponnisteluja on jatkettava. Se on ainoa ratkaisu tähän tilanteeseen. 

Israel iski tänään Hizbollahin kohteisiin Libanonissa torjuakseen laajaa raketti- ja ohjushyökkäystä. Hizbollah puolestaan ampui Israeliin jälleen mahdollisesti satoja raketteja ”kostoiskuna” johtajansa surmaamisesta heinäkuun lopussa.

–Tämän aamun uutiset korostavat, että aselepo ja ratkaisu on löydyttävä pikimmiten. Tässä on aito eskalaation riski. Väkivallan ja koston kierre pitäisi saada loppumaan.

Lue myös: SDP vaatii Suomea tunnustamaan Palestiinan valtion

Hizbollahin kostoiskun ”ensimmäinen vaihe” ohi - Israel torjui sadalla hävittäjällä

Kotimaa
Toimittajan kuva
Henna Alanko
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Suomi mukaan Palestiina-julkilausumaan – näin ulkoministeri Valtonen kommentoi päätöstäänSuomen Israelin-suurlähettiläs Nordström: "Palestiinan tunnustaminen ei ole pikatie rauhaan"Suomen juutalaiset seurakunnat: "Vain Israelin tunnustuksella on merkitystä – Hamas on rakentanut vaikeasti ratkaistavan tilanteen"Perussuomalaisten kansanedustaja suuttui kokoomukselleSDP vaatii Suomea tunnustamaan Palestiinan valtionHalla-aho: Ulkoministeriön "painostusryhmä" ei määrittele Suomen Israel-politiikkaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:18
    Rauhanturvaajat

    MTV Uutiset kävi rauhanturvaajien joulutulilla: Rauhoittavia sanoja rauhattomassa maailmassa

  • Eilen21:48
    Sari Essayah

    Kansanedustaja kuumeni Adlercreutzin uskontoselvityksestä: "Onko hyvän joulun toivotuskin jo liian toksista?"

  • Eilen20:55
    Sähköautot

    Tällä ominaisuudella varmistat sähköauton pikalatautumisen joulukohmeessa

  • Eilen19:45
    Rasismi

    Asiantuntija japanilaisten ajatuksista silmienvääntelyyn: ”Tällaisiako suomalaiset ovat?”

  • Eilen19:38
    Politiikka

    Yle: Perussuomalaisten Eerola pitää rangaistustaan silmienvääntelykohusta liian lievänä