Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SDP:n Hussein al-Taee sairaalahoidossa – jää tänään sairauslomalle

Al-Taee jää sairauslomalle SDP:n mukaan tänään.
Al-Taee jää sairauslomalle SDP:n mukaan tänään.Tommi Mäntysalo / All Over Press
Julkaistu 02.05.2019 13:28(Päivitetty 02.05.2019 13:38)

MTV UUTISET – STT

SDP:n kansanedustaja Hussein al-Taee on ollut tiistaista asti sairaalahoidossa, SDP kertoo tiedotteessa. Al-Taee jää sairauslomalle SDP:n mukaan tänään.

Puolueen mukaan sairausloman kestosta tiedotetaan myöhemmin tarkemmin. Al-Taee ei osallistu sairauslomansa aikana eduskunnan työhön.

Al-Taee on ollut viime aikoina esillä vanhojen, herjaavien Facebook-kirjoitustensa takia.

Aiemmin tänään tuli ilmi, että valtakunnansyyttäjänvirasto on pyytänyt poliisia selvittämään, onko al-Taeen Facebook-kirjoituksista syytä aloittaa esitutkinta. Valtakunnansyyttäjänvirasto siirsi tapauksen poliisille.

Valheiden vyyhti

Tuore kansanedustaja al-Taee astui maanantaina julkisuuteen ja pyysi anteeksi vuosien takaisia Facebook-kirjoituksiaan. Kirjoituksissa hän solvasi muun muassa sunnimuslimeja, homoja, somaleja ja juutalaisia.

STT kysyi al-Taeelta kirjoitusten kuvakaappauksista jo viime vuoden marraskuussa, jolloin hän työskenteli konfliktinratkaisujärjestö CMI:ssä. Al-Taee kiisti silloin kirjoitukset ja epäili kuvien aitoutta.

–  En tunnista sanoja omakseni, eivätkä istu arvoihini millään lailla. Tuntuu omituiselta, että joku tarkoituksenhakuisesti pyrkii kyseenalaistamaan agendojani tällä tavalla. Minusta tässä on selkeä mustamaalausyritys. STT:n on hyvä tarkkaan pohtia tässä, että miten se ei tule käytetyksi välineenä minun tai kenenkään muun maineen tai työn kyseenalaistamiseen ilman tolkullista näyttöä, al-Taee kirjoitti sähköpostissaan marraskuussa STT:lle.

Maanantaina al-Taee myönsi blogissaan kirjoitusten olevan aitoja. 


Lisää aiheesta:

Kansanedustaja Hussein al-Taeen sairausloma jatkuu vähintään kesäkuun loppuunKRP selvitti Al-Taeen kirjoitusten laillisuutta jo viime kuussa – ei epäillä rikostaUutissuomalainen: Hussein al-Taeen sairausloma jatkuuHussein al-Taeen tapaus on siirretty poliisille selvitettäväksiSDP:n eduskuntaryhmä pui uudelleen Hussein al-Taeen kirjoituksia – Lindtman: On selvää, että tässä on tullut särö luottamukseenSDP:n Rinne kommentoi Hussein al-Taeen kirjoituksia: "Mekin ollemme tulleet vähän huijatuiksi"
Hussein al-TaeeSDPKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hussein al-Taee
  • 25.08.202117:28
    Afganistan

    Hussein al-Taee: Puolustusvoimien kuva lapsesta varoittava esimerkki – yhdistettiin nopeasti toiseen henkilöön

  • 19.08.202118:55
    Varkaudet

    Kansanedustaja Hussein al-Taeen varastettu auto löytyi – sisältä löytyi kirves

  • 18.08.202108:03
    Taleban

    Poista kaikki somekuvat afganistanilaisista, saatat pelastaa hengen: "Ilmiantajat etsivät kuvia Talebanin käyttöön"

  • 17.08.202114:23
    Varkaudet

    Kansanedustaja Hussein al-Taeen auto varastettiin – pyytää varasta palauttamaan "terapiaprojektinsa"

  • 25.01.202112:23
    Rikosepäilyt

    Hussein al-Taeelle ei syytettä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan