Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SDP kritisoi: "Suomalaisten terveystiedoista tulossa tietoturvan koelaboratorio"

1:52Yritykset pyytävät hakkereilta apua tietoturva-asioissaYritykset pyytävät hakkereilta apua tietoturva-asioissa
Julkaistu 13.03.2019 16:15
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

SDP kritisoi eduskunnan tänään hyväksymää toisiolakia, jonka tarkoituksena on helpottaa kansalaisten terveystietojen käyttöä mm. tutkimuskäyttöön.

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan demarien mielestä laki olisi pitänyt palauttaa valmisteluun.

– Kyseessä on laki, jonka nojalla suomalaisten erittäin arkaluonteisia henkilötietoja tullaan yhdistelemään eri rekistereistä ja kokoamaan yhden tietolupaviranomaisen alaisuuteen, toteaa valiokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru tiedotteessa. 

Kiurun mukaan kyse on tietoturvan ja kansalaisten yksityisyydensuojan kannalta keskeisistä kysymyksistä, ja myös lainsäädännön tulisi olla erityisen huolellista.

Demareiden mukaan toisiolain lopputulos on repaleinen ja epäselvä. 

– Käytännössä koko Suomi otetaan tässä koelaboratorioksi, vailla täyttä varmuutta siitä, että kansalaisten henkilötiedot olisivat kaikissa olosuhteissa turvattuna. Asiassa olisi pitänyt edetä kokeilujen kautta ja toteuttaa toimeenpano vaiheittain ja riittävin siirtymäajoin. Nyt aikataulu ei riitä mihinkään testaamiseen tai vaiheistamiseen, valiokunnan jäsen Kristiina Salonen toteaa.

Lisää aiheesta:

Pääministeri Marinin mukaan henkilötunnusten vaihtaminen voi onnistua jo nykylainsäädännöllä – väläyttää kyberturvallisuuden keskittämistä yhden ministeriön vastuulleHS: Kelan oikeus kurkkia toimeentulotukihakijan tilitietoja torpattiinUusi sotilastiedustelulaki hyväksyttiin puolustusvaliokunnassa poikkeuksellisen yksimielisesti – "Suomen puolustaminen voi alkaa myös Suomen rajojen ulkopuolelta"Valiokunnan oppositioedustajat ryöpyttävät sote-pakettia – "Hallituksen malli johtaa kermankuorintaan"Sotessa yhä vakavia perustuslaillisia ongelmia – valiokunta ei silti kaada uudistustaKirurgit varoittavat: Asiakassetelin laajentamisesta erikoissairaanhoitoon huomattavia riskejä
SDPTietoturvaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

SDP
  • ke16:39
    Politiikka

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta

  • ke05:16
    Politiikka

    HS-gallup: SDP karkaa entistä kauemmaksi kokoomuksesta

  • 6.9.17:08
    Kokoomus

    Kokoomuksen Kopra epäilee SDP:n sopeutuspuheita – "Ykkösaamun aikana rahaa kulutetaan 1,5 miljardia"

  • 6.9.12:46
    Politiikka

    Kimmo Kiljunen pahoillaan Anna Kontula -puheistaan

  • 4.9.17:02
    Kansanedustajat

    Asiantuntija: Fyysisesti sairastuneen mielenterveyttä ei huomioida tarpeeksi