Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Schumin skandaalimaisesta debyytistä 25 vuotta – taustalla vankilatuomio, valkoinen valhe ja sopimussota

Michael Schumacher poseeraa tuoreena Benetton-kuskina.
Michael Schumacher poseeraa tuoreena Benetton-kuskina.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 26.08.2016 07:00
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Vieläkö muistat, miten lajilegendaksi vuosien saatossa noussut Michael Schumacher sai tilaisuutensa formula ykkösissä? Belgialaiskuljettaja Bertrand Gachot ainakin muistaa.

Gachot aloitti 28-vuotiaana F1-kauden 1991 Jordan-tallissa. Pesti oli hänen urallaan ensimmäinen potentiaalinen ja alkukaudesta belgialainen ylsikin kolmesti pisteille Kanadassa, Britanniassa ja Saksassa.

Samana vuonna tapahtui kuitenkin välikohtaus, joka esti häntä osallistumasta elokuussa kotikisaansa Span legendaarisella radalla. Gachot joutui Lontoossa selkkaukseen taksikuskin kanssa ja sumutti tätä kyynelkaasulla kasvoihin. Gachot ei voinut mitenkään arvata, mitkä seuraukset teolla tulisivat olemaan.

– Luulin, että näin pitäisi tehdä enkä ikinä uskonut, että sitä pidettiin aseena. Tunsin todella, että minulla olisi oikeus siihen, Gachot kertoo 25 vuotta myöhemmin BBC:n haastattelussa.

Turvasumute oli kuitenkin kielletty Britanniassa ja Gachot pidätettiin. Hän luuli istuvansa putkassa vain päiviä, mutta oma lakimies kertoi pian, että edessä saattaa olla kuukausien vankilatuomio. Aluksi tuomio oli peräti 18 kuukautta, mutta valituksen avulla Gachot pääsi lopulta pois jo kahden kuukauden kuluttua.

GettyImages-1266596
Ystävät Gachot'n tukena: Erik Comas (vas.), Andrea de Cesaris, Alain Prost, Olivier Grouillard ja Ivan Capelli.This content is subject to copyright.

Tallipäällikkö Eddie Jordan teki sillä välin nopean ratkaisun ja hankki kisakuskikseen 22-vuotiaan saksalaislupauksen Michael Schumacherin. Schumi ei kuitenkaan ollut Jordanin ensimmäinen vaihtoehto, sillä Ferrarin entinen ruotsalaiskuski Stefan Johansson olisi ollut ykkösehdokas, jos olisi onnistunut tuomaan talliin sponsorirahaa mukanaan.

Jordan muistelee Auto Motor und Sportille antamassaan haastattelussa, että kuskille piti nopeasti hankkia superlisenssi F1-sarjaan. Schumacherin vauhti tiedettiin, muttei paljoa muuta.

– Kysyin häneltä ja (manageri) Willi Weberiltä, oliko Michael koskaan ollut Spassa. Kumpikin sanoi kyllä. Kirjaimellisesti se oli ehkä totta, mutta itse asiassa täysi vale. Michael oli ehkä ollut Spassa, muttei ollut ikinä ajanut kierrostakaan, mitä tietysti tarkoitin kysymykselläni, Jordan kertoo.

16.02378373Eddie Jordan ja Michael Schumacher palaverissa Spassa 1991./ All Over Press

Jordan myös paljastaa tallin väen kirjoittaneen vaikean saksalaisen nimen useamman kerran väärin ennen kuin oikea teksti saatiin auton kylkeen. Schumi ajoi ensimmäisessä aika-ajossaan häikäisevästi seitsemänneksi ja jätti ykköskuski Andrea de Cesarisin täysin varjoonsa. Kisastartissa kytkin kuitenkin hajosi ja vei ilon rajan yli viranneelta saksalaiselta fanijoukolta.

Briatore piti taivutella ryöstöretkelle

Startti jäi Schumacherin ainoaksi Jordanilla, sillä Benetton nappasi hänet kuskikseen heti seuraavaan kisaan Monzaan. Tuleva seitsenkertainen maailmanmestari rikkoi pikaisesti tehtyä sopimustaan, joka ei ollut hänen omasta mielestään kovinkaan reilu. Jordanilla oli myös erittäin vähän sananvaltaa, sillä Benetton oli kummankin tallin moottorivalmistajan Fordin pääasiakas.

Ällistyttävintä asiassa on, että Benetton ei Eddie Jordanin mukaan edes halunnut Schumacheria. F1-pomo Bernie Ecclestone kuitenkin kaipasi kipesti formula ykkösiin saksalaista tähtikuskia isoon talliin ja Schumacherista tuli tähän tarkoitukseen todellinen lottovoitto.

– Bernien puheet menivät kuuroille korville. (Tallipäällikkö) Flavio Briatore halusi Nelson Piquet'n ja (tekninen johtaja) Tom Wilkinshaw Martin Brundlen. Eli Michaelille ei ollut paikkaa, Jordan taustoittaa.

– Flavio piti melkein pakottaa hänen tahtoonsa. Minä en kuitenkaan halunnut luovuttaa ilman taistelua. Valitin Monzassa Benettonin liikkeestä.

Protesti ei ollut mahdollinen Englannissa, joten Jordan yritti purkaa Schumacherin sopimuksen Italiassa vetoamalla syrjäytetyn Roberto Morenon sopimuksen rikkomiseen. Ecclestone järjesti lopulta asian taloudellisesti kaikkien kannalta parhain päin.

Näin Jordan pääsi yli alkuaikojensa synkistä vaiheista. Ja formula ykkösissä alkoi kaikkien aikojen menestystarina, kun Schumacher ajoi Benettonilla kaksi mestaruutta vuosina 1994 ja 1995 sekä vielä viisi lisää Ferrarin kuljettajana.

Kauden 1991 lopussa Schumacher ajoi kolmesti pisteille ja epäonninen Gachot virui samaan aikaan englantilaisessa vankilassa.

– Joku vankilassa sanoi minulle, että tiimi on ottanut saksalaisen kuskin eikä tarvitse minua enää. Joka kerta, kun hän meni sellini ohi, hän piti F1-auton ääntä ja kertoi minulle, että tämä kuski oli erittäin hyvä eikä talli tarvinnut minua, Gachot muistelee.

Gachot kuitenkin ajoi vielä kolme kautta pikkutalleissa saavuttamatta kummoistakaan menestystä. Schumacher nappasi uransa ensimmäisen voiton tasan vuoden kuluttua samaisella Span radalla.

Lisää aiheesta:

Michael Schumacher korvasi F1-debyytissään linnaan joutuneen kuskin – mies sai vankilassa tylyn viestin: "En unohda sitä"Mies, jonka F1-uran Kimi Räikkönen pysäytti – edes Helmut Markon likainen peli ei estänyt suomalaisen läpimurtoaF1-pomo kertoo, mitä Silverstonen varikolla tapahtui, kun Michael Schumacher oli ajanut ensimmäiset kierroksensa F1-autolla – insinöörit saivat heti näpeilleen: "Tällainen minä olen!"Raivopäinen Michael Schumacher säntäsi kaaoskisassa Coulthardin jälkeen veljensä Ralfin pomon kimppuun – haukut johtivat miljoonien laskuun F1-mestarilleF1-mestarin sopimussotkun käänne pysyi 20 vuotta mysteerinä – nyt paljastui, että häntä oltiin korvaamassa Mika Salolla!Michael Schumacherin tulokaskisasta alkoi järjetön kulissipeli – ”Minulla ei ollut pienintäkään kiinnostusta häntä kohtaan”
Belgian GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Belgian GP
  • 28.7.12:07
    F1

    Nico Rosberg haukkui F1-tähden – brittimedialta lisää löylyä

  • 28.7.09:21
    F1

    Christian Hornerin korvaaja: Anteeksi

  • 28.7.06:15
    F1

    F1-tähti käytti Kimi Räikkösen ikonisia sanoja – sai selitellä purkaustaan

  • 28.7.05:45
    F1

    Lando Norris selitti mystistä kommenttiaan – tähän F1-kisa ratkesi

  • 27.7.21:08
    F1

    Nico Rosberg uteli Valtteri Bottaksen sopimustilannetta – suomalaistähdeltä hilpeä reaktio