F1-sarjan hallitseva maailmanmestari Michael Schumacher testasi keskiviikkona Ferrarin uutta F2005-mallin autoa Mugellon radalla Italiassa. Schumacher ajoi uudella ajokilla 81 kierrosta ja kellotti parhaallaan ajan 1.21,233.
Schumacher oli eilen testanneen Rubens Barrichellon tapaan vakuuttunut uuden auton suorituskyvystä.
- Uusi auto osoitti sen mikä on tärkeintä eli se on sekä hyvä että nopea. En ole ajanut F2004:lla täällä Mugellossa, joten aikavertailua ei pystytä tekemään autojen välillä. Olen kuitenkin erittäin tyytyväinen autoon, Schumacher kommentoi.
- Hyppääminen uuteen autoon on aina jotain erityistä. Tällä kertaa se oli vielä hienompaa, kun ajattelee miten suoriuduimme Malesian GP:ssä, saksalainen jatkoi.
Ferrarin johto toivoo saavansa uuden autonsa lähtöviivalle 3. huhtikuuta ajettavaan Bahrainin osakilpailuun.
(MTV3)