Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saunalahden koulun rehtorin kohupotkuja puidaan Espoossa – kaupunginhallitus voi päättää, saako rehtori jatkaa virassaan

Saunalahden yhtenäinen peruskoulu Espoossa 3. syyskuuta 2018.
Saunalahden yhtenäinen peruskoulu Espoossa 3. syyskuuta 2018.Lehtikuva
Julkaistu 01.10.2018 15:50
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Espoon kaupunginhallitus pohtii tänään Saunalahden yhtenäiskoulusta erotetun rehtorin kohtaloa.

Kaupungin sivistystoimenjohtaja Aulis Pitkälä esittää kaupunginhallituksen kokouksessa, että rehtori Hanna Sarakorpi irtisanotaan virkasuhteestaan.

Käytännössä kyse on siis siitä, jäävätkö rehtorin potkut voimaan.

Sarakorpi otettiin pois Saunalahden yhtenäiskoulun rehtorin tehtävistä jo elokuun lopussa, mutta hän on tehnyt asiasta oikaisupyynnön.

Kaksi varoitusta

Sivistystoimen mukaan irtisanominen on perusteltu, sillä Sarakorpi on tehnyt linjausten vastaisia päätöksiä sekä jättänyt noudattamatta esimiehensä ohjeita.

Aiemmin irtisanomista on perusteltu muun muassa rehtorille annetuilla varoituksilla ja huomautuksilla. Kiistan aiheina ovat olleet hallinto- ja johtamisongelmat.

Kirjallisia varoituksia on kaksi, ja rehtoria on huomautettu kolmeen otteeseen. Yhden huomautuksen syynä oli epäasiallinen käytös palaverissa viime keväänä.

"Espoon opetustoimessa on vallalla pelolla johtamisen kulttuuri"

Irtisanomisestaan valittanut Sarakorpi on aiemmin kertonut, että häntä kohtaan on toimittu opetustoimen johdon taholta epäasiallisesti. Hänen mukaansa irtisanomiselle ei ole perustetta, ja hänen johtamansa koulun toiminnasta on etsimällä etsitty virheitä.

– Havaintoni mukaan Espoon opetustoimessa on vallalla hyvin ikävä pelolla johtamisen kulttuuri, joka saa opettajamme sekä rehtorikollegani pelkäämään siten, etteivät uskalla kertoa kokemastaan epäasiallisesta johtamisesta. Pelko rangaistuksista saa heidät vaikenemaan, hän kertoi MTV Uutisille lähettämässään tiedotteessa syyskuussa.

Vaikka sivistystoimenjohtaja Pitkälän esitys hyväksyttäisiin tänään, Sarakorpi voi vielä valittaa päätöksestä hallinto-oikeuteen.

Lisää aiheesta:

Sastamalalaisen koulun rehtoria syytetään virkavelvollisuuden rikkomisesta – kiistää syyllisyytensäRehtorin potkuista alkanut riita jatkuu Espoossa: Osa vanhemmista pyytänyt kaupunginhallituksen jäseniltä potkujen perumista"Taustalla useita varoituksia epäasiallisesta käytöksestä" – Kärsämäen kunnanhallitus päättää hyllytetyn rehtorin jatkosta tänäänNyt puhuu pikapotkut saanut rehtori: "Henkilöt, joista olin esittänyt kysymyksiä, saivat oikeudet irtisanomiseeni – koulun toiminnasta etsittiin virheitä"Häirintäkohun keskelle joutunut Järvenpään lukion opettaja aikoo valittaa potkuistaan oikeuteen: "En ole ahdistellut ketään"Kallion lukiosta potkut saanut opettaja sai kaksi tilaisuutta kertoa versionsa tapahtumista – ei ilmestynyt kuulemistilaisuuksiin
EspooKouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Espoo
  • Eilen23:01
    Raitiovaunut

    Otkes vuodentakaisista ratikkaturmista: Työvuorojärjestelmää parannettava

  • Eilen22:00
    Junat

    Turku ja Espoo hyväksyivät "tunnin junan"

  • 13.11.15:34
    Ylioppilaskokeet

    Äidinkielen yo-fiaskon arvosanat selvillä – nyt puhuu rehtori

  • 11.11.07:50
    Junat

    Aamun junaliikenteessä peruutuksia

  • 8.11.00:05
    Kadonneet

    Poliisin Espoossa etsimä mies löytynyt