Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saukkojen leikkisästä käytöksestä tehtiin uusia havaintoja – kivien pyörittely käsissä voi viestiä nälästä

1:00Saukkojen käytöksestä saatiin uutta tietoa - tavaroiden pyörittely käsissä viestii nälästäTuore tutkimus teki havaintoja saukkojen kivillä jonglöörauksesta.
Julkaistu 06.05.2020 22:29

MTV UUTISET – CNN

Saukot ovat hupaisa näky pyöritellessään leikkisästi pieniä kiviä kuin jonglöörit konsanaan. Tuoreen tutkimuksen mukaan temppuilu saattaa johtua kurnivasta vatsasta.

Tuoreen tutkimuksen mukaan Britanniassa tutkituilla eläintarhassa elävillä saukoilla kivien pyörittely lisääntyi ruokailuajan lähestyessä. Täysin selvää ei kuitenkaan ole, miksi nälkä saa saukot temppuilemaan kivillä.

Tutkijat uskoivat ensin, että kivillä leikkiminen on yhteydessä luonnossa elävien saukkojen ruoanhankintatapoihin.

Tutkijat kehittivät niin sanottuja "ruokapulmia" saukoille nähdäkseen, ovatko toisia saukkoja aktiivisemmin kivia pyörittelevät parempia ratkomaan tehtävät saadakseen ruokaa. Merkittäviä eroja tässä ei kuitenkaan löydetty.

Kivillä jonglööraaminen oli tutkimuksen mukaan yleisempää nuoremmilla ja vanhemmilla saukoilla, kun taas lisääntymisiässä olevilla eläimillä toimintaa esiintyi vähemmän.

Saadut havainnot ovat innostaneet tutkijoita toivomaan jatkotutkimuksia, jotta saataisiin valaistua tarkemmin saukkojen leikkisän käytöksen taustalla vaikuttavia syitä.

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Naarassammakot saattavat teeskennellä kuollutta välttyäkseen parittelemiseltaSiimahännät uivat kuin leikkisät saukot – tutkijat havaitsivat, etteivät siittiöt liikukaan, kuten on satoja vuosia luultuTutkimussensaatio: Sika on vieläkin fiksumpi kuin uskoisi – Priscilla-sika käytti työkalua apunaan pesänrakennuksessaBääääh! Nyt on tämäkin tutkittu: Vuohien tunnetilat muuttuvat sen mukaan, määkiikö lajitoveri iloisesti vai surullisestiKyllä! Tämä on se juhannus, jolloin kuulet ensi kertaa hylkeen hyräilevän Tuiki, tuiki tähtöstäTekeekö mielesi makeaa? Tästä se voi johtua
Luonto ja eläimetTutkimustuloksetTiedeUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • to16:46
    Ilmastonmuutos

    Taas pahaenteinen viesti ilmastosta: "Seuraukset näkyvät kaikkialla"

  • to07:47
    Linnut

    Lintujen talviruokintaa suitsitaan – "Se on ihan todella väärin"

  • ke05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa

  • ti21:46
    Filippiinit

    Hyytävä näky tallentui videolle – taivas pimeni lepakoista

  • ti20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta