Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Satakuntalainen ravintola pyysi Jari Sillanpään keikalle huumekohun tultua ilmi: "Ei potkita maassa makaavaa"

MTV
Julkaistu 04.04.2018 15:29
Toimittajan kuva

Joona Laukkanen

joona.laukkanen@mtv.fi

Huumekohun keskelle joutunut Jari Sillanpää esiintyy Merikievari-ravintolassa toukokuussa. Ravintola haluaa näin osoittaa tukensa laulajalle. 

Laulaja Jari Sillanpään konsertteja on peruttu keväältä ja kesältä hiljattain esille tulleiden huume-epäilyiden takia. Muun muassa Rukalla ja Siikaisissa on näytetty Sillanpäälle punaista valoa. Satakunnassa sijaitsevassa Merikievari-ravintolassa päätettiin kuitenkin antaa laulajalle mahdollisuus.

LUE LISÄÄ: Jari Sillanpää avoimena huumekohusta: "Olenhan minä narkomaani"

Länsi-Suomen tunnetuimpiin tanssipaikkoihin kuuluvan Merikievarin yrittäjä Satu Vähätalo otti Sillanpään keikkajärjestäjiin yhteyttä huumekohun tultua ilmi ja hankki iskelmälaulajan toukokuuksi ravintolaan esiintymään. Päätös ei tullut kuitenkaan hetken mielijohteesta.

– Mietin asiaa syvällisesti ja sen kannalta, että Jarilla on esimerkiksi se bändi, jonka jäsenillä on perheet elätettävänä. Toivon, että saadaan Jari kuntoon ja hommat etenemään vanhaan malliin, Vähätalo perustelee päätöstään.

Vähätalo ymmärtää keikkojen perumiset, mutta toteaa, että asioilla on monta eri puolta. Hän painottaa olevansa huumeita vastaan, mutta haluaa lähestyä Sillanpään tapausta positiivisemmalta kantilta.

– Halutaan, että se ryhtiliike tulee ja autetaan niin, ettei potkita maassa makaavaa, Vähätalo sanoo.

Sillanpään on määrä esiintyä ravintolassa 18. toukokuuta. Vähätalo uskoo, että ravintolan tanssisali täyttyy hyvin.

– Tähän asti palaute on ollut 99% positiivista. Porukkaa on tulossa kuuntelemaan ja antamaan tukensa Jarille, bändille ja koko organisaatiolle, joka siinä ympärillä pyörii. Se ei ole pelkästään Jari, joka siellä on, hän toteaa.

Aiheesta uutisoi ensimmäisenä Satakunnan Kansa.

Lisää aiheesta:

MTV paikan päällä – Jari Sillanpää nousee lavalle ensimmäistä kertaa huumekohun jälkeenHuumekohu karsii esiintymisiä Jari Sillanpään keikkakalenterista: "Tilanne on mennyt sellaiseksi, että ei kai siinä muuta vaihtoehtoa taida olla"Jari Sillanpään kesäkonsertti peruttiin – seuraava esiintyminen huhtikuussaFaneilla huoli Jari Sillanpään tilanteesta: ”Toivotaan, että terästäytyisi”Video: MTV paikalla Jari Sillanpään loppuunmyydyssä kiertueavauksessa – huumekäry ei aiheuttanut yleisökatoaJari Sillanpään faniklubi järkyttyi epäillystä huumekärystä: "Kaikki ei ole kunnossa!"
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 16:27
    Euroviisut

    Nyt lähti Espanja – Ylen johtaja kommentoi Israel-boikottia

  • 13:13
    Euroviisut

    Espanja ei osallistu Euroviisuihin, jos Israel on mukana

  • 08:42
    Tarja Turunen

    Tarja Turusen keikkajärjestäjä meni konkurssiin – näin laulaja pelasti kiertueen

  • 14.9.14:24
    Huomenta Suomi

    Arppa paljastaa, kuinka hänestä tuli muusikko kouluja käymättä: "Olen ahminut"

  • 14.9.10:28
    Ellen Jokikunnas

    Ellen Jokikunnas nielaisee nykyään ylimääräisen kerran, kun saa vanhemmille tutun viestin