Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sata vuotta täyttäneiden suomalaisten määrä kolminkertaistunut 2000-luvulla

All Over Press
Julkaistu 29.01.2018 05:47

MTV UUTISET – STT

Sata vuotta täyttäneiden suomalaisten määrä alkoi nopeasti kasvaa 1970-luvulla. Tällä vuosituhannella kasvu on kiihtynyt edelleen niin, että satavuotiaiden ja sitä vanhempien määrä on yli kolminkertaistunut.

Tammikuun puolivälissä yli satavuotiaita oli Väestörekisterikeskuksen mukaan jo runsaat 870.

Heidän joukossaan oli myös satoja ihmisiä, jotka juhlivat viime vuonna pyöreitä vuosiaan yhdessä itsenäisen Suomen kanssa. Vuonna 1917 syntyneitä oli elossa 17. tammikuuta kaikkiaan 359, selviää Väestörekisterikeskuksen tietojärjestelmästä.

Kirkonkirjojen ja väestörekisterin mukaan yli satavuotiaaksi eläminen oli vielä viisikymmentä vuotta sitten harvinaista. Vuonna 1970 sata vuotta täyttäneitä oli vain parikymmentä. Sen jälkeen määrä on tuplaantunut keskimäärin kymmenen vuoden välein.

Gerontologian professori Marja Jylhä Tampereen yliopistosta kertoo, että eliniän odote on kasvanut melko tasaista tahtia viimeiset parisataa vuotta.

– Pääosin se on kuitenkin johtunut lapsikuolleisuuden vähentymisestä. Hyvin vanhojen ihmisten määrän jyrkkä lisääntyminen alkoi näkyä vasta 1970-luvun jälkeen.

Kukaan ei jaksanut 1700-luvulta 1900-luvulle

Kuolleisuus on vähentynyt kaikissa ikäryhmissä. Syynä on elinolojen kohentuminen.

– Ihmiset saavat enemmän ruokaa, asuvat puhtaammissa asunnoissa, hengittävät vähemmän savua eivätkä asu eläinten kanssa yhdessä.

Lisäksi lääketieteen keinoin, kuten rokotuksin ja antibiootein, estetään ja hoidetaan sairauksia.

– Myös kroonisia sairauksia kuten diabetesta ja sydänsairauksia, jotka ovat tyypillisiä vanhalle iälle, osataan pitää kurissa.

Suomen vanhimpia ihmisiä kautta vuosien on selvittänyt sukututkimuksen harrastaja Tuomas Salste, joka pitää myös suosittua palvelua Sukunimi-info. Oman aikansa ikäennätyksen saavutti esimerkiksi Anna Maria Runer, joka kuoli vuonna 1883 Korppoossa 102-vuotiaana.

Pitkäikäisyyttä voi tarkastella myös etsimällä tietoja kolmella vuosisadalla eläneistä.

– Suomessa ei tiedetä ketään 1700-luvulta 1900-luvulle elänyttä. Sen sijaan 1800-luvulta 2000-luvulle eläneitä on tilastoissa peräti 245, ynnää Salste, joka sai vuonna 2016 Kansalliskirjaston Vuoden Asiakas -palkinnon. 

Lisää aiheesta:

Yli satavuotiaiden määrä saattaa kääntyä laskuun – syynä "lihavuusepidemia"Suomalaisia kuoli viime vuonna tuhansia enemmän kuin ennen korona-aikaa – pian suomalaiset elävät 80-vuotiaaksi harvemmin kuin EU-maissaSuomalaistutkimus paljastaa ikääntyneiden nuortuneen: "Muutoksia fyysisessä kunnossa ja älyllisissä ominaisuuksissa" Onko luonnollisen eliniän lakipiste jo saavutettu? Yhdysvaltalaisen tutkimuksen mukaan raja on tullut vastaanMiten elää 100-vuotiaaksi? Tutkijat seurasivat siinä onnistuneitaMTV selvitti: Ennätysmäärä täytti 70 vuotta – Suomi on vanhempi kuin koskaan aiemmin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:03
    Liikenneonnettomuudet

    Yksi ihminen kuoli ulosajossa Porissa – auto kääntyi katolleen

  • 10:58
    Sää

    Säähän kylmä käänne – meteorologi Liisa Rintaniemi väläyttää "totaalista syksyn saapumista"

  • 10:21
    Kevennykset

    Kiviäkin kiinnostaa? Kiviharrastajat kauppasivat aarteitaan kivikirpputorilla: "Helpotusta kivimaniaan"

  • 10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä

  • 09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen