Porilainen Esko Rintala saa kiittää hengestään rottweiler Ellaa, sillä oli koiran ansiota, että metsään tuupertunut isäntä saatiin ajoissa hoitoon.
Esko Rintala sairastaa sokeritautia. Oli joulupäivän ilta, ja hän oli juuri nauttinut tavallista tukevamman päivällisen. Niinpä ruoan jälkeen oli otettava insuliiniakin normaalia enemmän. Kun ateria oli syöty loppuun, seitsemän kuukauden ikäisen Ella-koiran piti päästä ulkoilemaan. Rintala pakkasi Ellan autoon ja hurautti lenkkipolun varrelle.
Heikko olo yllätti pururadalla
Rintala oli kiertämässä Ellan kanssa viiden kilometrin mittaista valaistua lenkkipolkua, kun hän tunsi, että hänen verensokerinsa laskee.
− Minulla on aina taskussa mukana jotakin syötävää siltä varalta, että verensokerini heilahtelee. Sillä kertaa minulla ei ollut muuta kuin yksi karkki, jolla ei tilannetta korjattu. Lähdimme pimeää oikoreittiä pitkin takaisin autolle päin, koska siellä minulla oli lisää sokeria, Rintala kertoo.
Hän ei kuitenkaan koskaan ehtinyt autolle asti, vaan menetti tajuntansa metsässä, vain 500 metrin päässä parkkipaikasta.
Ella haki apua
Kun lenkki oli kestänyt jo tunnin eikä Rintalaa kuulunut kotiin, hänen vaimonsa alkoi huolestua. Hän yritti soittaa miehensä kännykkään saamatta kuitenkaan yhteyttä, sillä siinä vaiheessa Rintala makasi jo ojanpenkalla.Kännykkä piippasi tajuttoman miehen taskussa. Tämän jälkeen vaimo soitti hätäkeskukseen, mutta sieltä ei tuosta noin vaan lähetetä ambulanssia metsänlaidalle päivystämään, kun ei varmasti edes tiedetä, mitä on tapahtunut, vai onko tapahtunut mitään.
Tuona jouluna maa oli musta, mutta ulkoilualueelle oli tehty tekolumesta lyhyt latu, jotta hiihtäjät pääsisivät sivakoimaan edes vähän. Latua oli kiertämässä kaksi miestä, jotka vähän pelästyivät isoa koiraa, joka yhtäkkiä ilmestyi haukkuen metsästä. Koira ei kuitenkaan tehnyt muuta kuin juoksi ja haukkui, joten miehet jatkoivat eteenpäin. Seuraavalla kierroksella koira tuli taas haukkumaan heille, eikä se ollut kadonnut mihinkään vielä kolmannellakaan kerralla, kun miehet ohittivat paikan. Silloin he huomasivat, että koiralla on remmi kaulassaan ja tajusivat, että sillä on ehkä jotain asiaa.
