Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sandell haluaa katkaista suomalaisten kuivan kauden: En luovuta

2:45Sandell: Keho kestää treenit ja iskut paremmin
Julkaistu 10.10.2016 14:43
Toimittajan kuva

Timo Kunnari

timo.kunnari@mtv.fi

Marcus Sandell haluaa olla seuraava suomalainen alppihiihtäjä maailmancupin palkintopallilla. Edellinen oli Tanja Poutiainen.

Marcus Sandell on päässyt jo lähelle podiumia. Suurpujottelijan paras sijoitus maailmancupissa on neljäs. Se tapahtui helmikuussa 2013 Saksan Garmisch-Partenkirchenissä.

Moni urheilun ystävä katsoo Sandelliin, kun puhutaan seuraavasta suomalaisesta kärkilaskijasta valkoisessa sirkuksessa.

- Otan mielelläni tämän haasteen vastaan. Nämä asiat ovat olleet paljon mielessä, siksi teen laadukasta työtä joka päivä. En luovuta ennen kuin saavutan sen, Sandell sanoo MTV Sportille.

Alppihiihdon maailmancup käynnistyy jo puolentoista viikon kuluttua. Avauskisassa lasketaan Sandellin bravuurilajia suurpujottelua. Kisapaikka on Itävallan Sölden, Rettenbachin kuuluisa jäätikkö.

- Mulla on Söldeniin samat tavoitteet kuin aikaisemminkin. Kolme sijaa puuttuu resumesta. Niitä haetaan.

Kuumia olosuhteita

Maapallon ilmasto lämpeää ja se vaikuttaa myös alppihiihtoon.

- Meidän lajiin se vaikuttaa niin, että moni kisa lasketaan tosi pehmeässä rinteessä. Se puolestaan vaatii sen, että rinteessä käytetään suolaa. Suolapinta on aika haastava ja käyttäytyy eri tavalla, 29-vuotias laskija selvittää.

Suomen tekniikkalajien joukkue tutustui lämpimiin olosuhteisiin Norjassa.

- Norjan leiri tarkoitus oli, että päästään harjoittelmaan sitä suolapintaa. Että kisassa ei tarvitse ihmetellä, vaan pystyy selkärangasta laskemaan, Sandell sanoo.

Suomen joukkue on leireillyt loppukesän ja syksyn aikana lisäksi Italiassa ja Itävallassa.

Lisää aiheesta:

Alppikausi alkamassa: Sandell, Romar ja Torsti halutaan palkintopallille – "Ketään ei kiinnosta mikään muu"Suomi haastaa alppihiihdon suurmaita Levin kotirinteilläSamu Torsti on valmis haastavaan avauskisaan: Rettenbach on konkareiden rinneRomar toipumassa polvivammastaan: "Iso tavoite 500 vuorokauden päässä""Loistavat olosuhteet" – Suomen suurpujottelijat pitkällä leirillä"Paskat mahdollisuudet" – Palander ei usko suurpujottelijoihin Val d'Iseressä
AlppihiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Alppihiihto
  • 25.10.15:19
    Urheilu

    Suomen alppitähdeltä heti loistava onnistuminen

  • 25.10.12:40
    Olympialaiset

    Iso paljastus Venäjän olympiapannan kulisseista

  • 23.10.19:36
    Urheilu

    Kaatumisella karu seuraus – kaksinkertainen maailmanmestari pihalle olympialaisista

  • 24.9.17:28
    Urheilu

    Supertähti oli juuri ottanut jättivoiton, kun kaikki sortui – elää epävarmuudessa: "Joillain toipuminen kestänyt kaksi vuotta"

  • 15.9.21:57
    Kuolleet

    Järkyttävä onnettomuus: alppihiihtäjä Matteo Franzoso, 25, on kuollut