Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lukijan video: Arvokuljetusauto ryöstettiin Salossa – motitettiin varastetulla kuorma-autolla

0:24Salon arvokuljetusryöstön paikalta videokuvaa: Auto ilmiliekeissä!
Julkaistu 25.02.2016 09:08(Päivitetty 25.02.2016 12:34)
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Salossa tapahtui tänään arvokuljetusryöstö moottoritiellä Suomusjärven alueella.

Tilanne tapahtui ennen aamuyhdeksää. Tekijät ovat jo poistuneet paikalta, eikä ole tietoa, onko ryöstössä onnistuttu viemään omaisuutta.  Kukaan ei vahingoittunut tapauksessa.

Poliisin tiedotteen mukaan aseistetut ryöstäjät pakottivat autossa yksin olleen kuljettajan ulos autosta. Tekijöitä oli useita, noin 4–6 henkeä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Tapauksen nähneen autoilijan mukaan ryöstöoperaatio vaikutti pitkälle suunnitellulta.

– Tekijät motittivat auton. Autotiellä oli kuorma-auto ja valkoinen pakettiauto, jotka pysäyttivät arvokuljetusauton. Sen jälkeen kuljetusauton taakse ajoi vanha Saab, joka sytytettiin tuleen, kertoo silminnäkijä, joka ei halua nimeään julkisuuteen.

Arvokuljetusryöstö
Lukijan kuva

Tuleen sytytetyn auton sisällä oli silminnäkijän mukaan ilmeisesti jonkinlaisia paukkupatruunoita, joiden tarkoituksena hän epäilee olleen pitää ihmiset kauempana tapahtumista.

Paikalle tuli sen jälkeen pipopäisiä henkilöitä, joilla silminnäkijän mukaan näytti olevan käsissään aseet. Miehet pyörivät jonkin aikaa auton ympärillä, minkä jälkeen poistuivat valkoisella pakettiautolla pois.

Uutistoimisto STT:n varastetun auton omistavalta yritykseltä saamien tietojen mukaan tekijöiden käyttämä kuorma-auto oli varastettu viikonloppuna Espoosta. Yrityksen edustajan mukaan kuorma-auto varastettiin Espoon Kauklahdesta pysäköintialueelta.

Yritys on tehnyt varkaudesta rikosilmoituksen.

33338512Lehtikuva

Lounais-Suomen poliisi vahvistaa, että tekijät olivat naamioituneet ja paikalla oli useita autoja. Palavassa autossa olleita räjähteleviä esineitä poliisista ei vahvisteta.

33338507Lehtikuva

0:33Ryöstetty arvokuljetusauto Turun moottoritiellä

Lisää aiheesta:

Turun arvokuljetusryöstön yrityksessä 2002 oli elokuvamaisia piirteitä – vain yksi saatiin tuomittuaSalon ryöstäjät hajottivat kelikameran – ”Siihen oli kohdistettu väkivaltaa”Poliisi: Salon ryöstöyritykseen osallistui viisi tai kuusi henkilöäSalon raha-auton ryöstössä nolo virhe – tärkein asia jäi harjoittelemattaRaha-auton ryöstäjät yhä karussa – Silminnäkijä: Sinihaalariset ryöstäjät ohjasivat liikennettäSalon raha-auton ryöstäjät liikkeellä ainakin kolmella autolla – puhuivat suomea
ArvokuljetusryöstöRikos

Tuoreimmat aiheesta

Arvokuljetusryöstö
  • 14.05.202309:35
    Turku

    Turun arvokuljetusryöstön yrityksessä 2002 oli elokuvamaisia piirteitä – vain yksi saatiin tuomittua

  • 25.10.202105:15
    Hovioikeus

    Turun hovioikeudessa puidaan liki 20 vuoden takaista arvokuljetusryöstön yritystä – oikeus: Keskeiset todistajat jätettiin kuulematta, tästä tapauksessa on kyse

  • 30.09.202017:09
    Helsinki

    MTV Uutiset seuraa Vuosaaren palkkamurhakäräjiä: Aarnio ja ex-rikollispomo Vilhunen puhuvat täysin ristiin Volkan Ünsalin murhasta: "Löyhä huhu"

  • 18.07.202007:32
    Rikospaikka

    Suomen tunnetuin arvokuljetusryöstäjä Matti Sarén on tehtaillut 20 keikkaa – näin hän ajautui rikolliselle tielle: "Hanskat päälle, pipo päähän…"

  • 16.05.202019:24
    Ruotsi

    Sen piti olla viimeinen keikka – suomalaissyntyisen Tonin arvokuljetusryöstö Ruotsissa meni karmivalla tavalla pieleen: "Minun piti tehdä vielä yksi onnistunut isku"