Suomen ja Viron välinen sähköyhteys Estlink 2 katkesi joulupäivänä puolen päivän jälkeen. Yhteyden katketessa sen kautta kulki sähköä Suomesta Viroon, kertoo kantaverkkoyhtiö Fingrid verkkosivuillaan.
Häiriön syytä selvitetään edelleen.
Fingridin mukaan yhteys katkesi noin puoli yhdeltä iltapäivällä.
– Selvityksessä on nyt, mikä vian on aiheuttanut. Sitten kun saadaan tietää, missä se vika on, voidaan arvioida myös, kauanko sen korjaaminen kestää, sanoi valvomopäällikkö Arto Pahkin Fingridiltä päivällä STT:lle.
Pahkinin mukaan joulunpyhät eivät vaikuta vikatilanteen korjaamisen kestoon.
– Kyllä meillä henkilökuntaa on siellä, mutta se (korjaaminen) vaan vie aikaa, hän sanoo.
Myös virolainen kantaverkkoyhtiö Elering kertoo, että vielä ei tiedetä, mikä vikatilanteen on aiheuttanut. Elering työskentelee tiiviissä yhteistyössä Fingridin kanssa ongelman aiheuttaneen syyn ja sen sijainnin selvittämiseksi.
– Riippuu ongelman aiheuttajasta ja sen sijainnista, kuinka kauan sen korjaaminen kestää, sanoo Eleringin hallituksen jäsen Reigo Kebja STT:lle.
