Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saarikko: "Luonnonsuojelu Suomessa voitti" – tähän kysymykseen keskusta ei vastannut suoraan

8:27Marin sanoi, ettei enää katsele hallituksen pelisääntöjen rikkomista – miten keskusta reagoi?Marin sanoi, ettei enää katsele hallituksen pelisääntöjen rikkomista – miten keskusta reagoi?
Julkaistu 07.12.2022 18:00

Silja-Riikka Seppälä

silja-riikka.seppala@mtv.fi

Hallitus on pysynyt kasassa keskustan irtiotosta huolimatta. Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko ylistää luonnonsuojelun Suomessa voittaneen, vihreiden Ohisalo taas toteaa, ettei keskustaan voi luottaa luonnonsuojeluasioissa.

Keskusta äänesti odotetusti vastaan eduskunnan hallituksen esitystä, joka koski luonnonsuojelulain uudistamista.

– Olemme tyytyväisiä lopputulokseen ja siihen, että luonnonsuojelulaki paranee. Luonnonsuojelu Suomessa voitti. Omaisuudensuojaa koskevat lakipykälät selkiytyivät, valtiovarainministeri Annika Saarikko sanoo.

Pääministeri Sanna Marin totesi omassa puheessaan, että keskustan toiminta oli "viimeinen kerta" – ensi kerralla hallitus hajoaisi, ja se olisi sooloilevan puolueen vika.

Lue myös: Sanna Marin suomii kovin sanoin keskustaa hallituksen horjuttamisesta: "Viimeinen kerta"

Voiko translaki tai rakennuslaki kaataa vielä hallituksen?

Kysymykseen siitä, tulisiko keskusta jatkossakin tekemään irtiottoja hallituksen pelisäännöistä, Saarikko vastasi kuitenkin ympäripyöreästi.

Voiko hallitus kaatua vielä esimerkiksi translakiin tai rakennuslakiin, jotka ovat vielä eduskunnan käsiteltävänä?

– Eduskunnassa on käsittelyssä vielä kymmeniä hallituksen esityksiä, Saarikko kuittasi.

Saarikko toi esille muun muassa lausuntokierroksella olevan esityksen energiayhtiöiden lisävoittojen verottamista koskevan lakiesityksen.

Saarikko viittasi siihen, että menneillään oleva energiakriisi voi tuoda "yllättäviä" lakiesityksiä vielä tämän hallituskauden käsiteltäväksi.

– Näin merkittäviä muutoksia kaipaavia lakiesityksiä, jotka eduskunnassa jo olisivat, emme tunnista. Olemme siksi aivan normaalin hallituspuolueen tavoin valmiita sitoutumaan niihin toimintatapoihin, missä hallitus on tähänkin asti työskennellyt, Saarikko kuitenkin toppuutteli.

Toimintakykyinen hallitus kriisin keskellä

Muut hallituspuolueet ovat kritisoineet keskustaa vastarintaan uimisesta maailmantilanteessa, jossa energiakriisi pahenee, inflaatio jyllää ja Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan jatkuu. Vaikeina aikoina toimintakykyisen hallituksen merkitys korostuu.

– Tietenkään riitely tai hallituksen linjasta eroaminen ei ole itsetarkoituksellista, Saarikko sanoi.

Saarikko totesi myös, että keskusta on osa hallitusta.

– Meillä ei ole itsetarkoituksellista tarvetta äänestää tämän hallituksen esityksiä vastaan. Mutta luonnonsuojelulakiasiassa asiat ratkaisivat. Siihen näkemyseroon, joka omaisuudensuojaan kytkeytyen hallituksen sisällä muodostui luonnonsuojelulaissa.

Lue myös: "Ottaa välillä voimien päälle" – pääministeri Marin kertoo, millaista on luotsata eripuraista hallitusta

"Omaisuudensuoja otettava huomioon"

Saarikko totesi, että maatalousvaliokunnan lausunnon jälkeen puolue ajatteli, että omaisuudensuojan kysymykset oli otettava huomioon luonnonsuojelulain lopputuloksessa.

– On normaali käytäntö, että lait muuttuvat eduskuntakäsittelyssä. Tämä kysymys oli erillinen, omansa, ja kuvastaa myös niitä arvojen ja näkemysten eroja luonnonvarojen suhteen, jota hallituksessa on koko kauden ajan ollut.

Ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo (vihr.) tuli äänestyksen jälkeen tiedotustilaisuuteen silmin nähden pettyneenä, ja myönsikin tämän. Hänen mukaansa keskusta on horjuttanut hallitusta jo pitkään. Ohisalo totesi olevansa pettynyt siihen, ettei tässä maailmantilanteessa luonnonsuojelu ole tärkeää.

– Luonnonsuojelulaissa ei voi luottaa kokoomuslaisiin, perussuomalaisiin ja keskustaan, Ohisalo summasi.

"Matto hallituspuolueiden jalkojen alta"

Ohisalo kuvaili keskustan toimintaa "maton vetämiseksi jalkojen alta".

Hallituksen alkuperäisessä asetuksessa oli pykäliä, jotka olisivat koskeneet uhanalaisia luontotyyppejä, ja nämä pykälät poistettiin lakiesityksen muutoksessa. Lisäksi puroille, kalkkilammille ja lähteikölle ehdotettu suoja ei toteudu, vaan siinä sovelletaan muutetun lakiesityksen mukaan varovaisuusperiaatetta.

Keskustan muutoshalussa korostui maanomistajan oikeusturva esimerkiksi korvaukseen, muutoksenhakuun ja poikkeuslupaan.

Sanna Marin hallituksen luotsaamisesta: "Ottaa välillä voimien päälle" – katso video!

1:20Sanna Marin hallituksen luotsaamisesta:"Ottaa välillä voimien päälle"

Lisää aiheesta:

"Täyttä puppua": Keskustan ja vihreiden riita luonnonsuojelulaista kärjistyi päällehuuteluksi Uutisaamussa – Keskustan Kalmarilta erikoinen rypsipeltovertausAnnika Saarikko tiukkana: Keskusta ei peräänny luonnonsuojelulaista muodostamastaan kannastaEeva Lehtimäen kommentti: Hallitus on ajautunut koston kierteeseen – auttaako räyhäpolitiikka keskustan huonoon kannatukseen?Keskustan toiminta tyrmistyttää hallituskumppaneita – SDP:n Lindtman: "Herättää jatkuvasti kysymysmerkkejä"Hallituksen sisällä kuohunta jatkuu: Keskusta hyppäsi opposition kelkkaan, luonnonsuojelulakiin muutoksiaEeva Lehtimäen kommentti: Keskusta hävisi metsäkiistan julkisuuspelin
Marinin hallitusSuomen KeskustaAnnika SaarikkoMaria OhisaloYmpäristöPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Marinin hallitus
  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 29.10.00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • 17.5.00:01
    Politiikka

    Kysely: Orpon hallitus häviää kansan mielestä Marinin hallitukselle lähes kaikessa

  • 5.5.14:58
    Politiikka

    Hedelmöityshoitojen Kela-korvaus herättää hämmennystä

  • 22.4.16:10
    Kehysriihi

    Näin kehysriihen neuvottelut pyörivät kulissien takana – ilmasto voi aiheuttaa suurimmat väännöt