Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saaga jatkuu: Paavo Väyrynen eroaa tähtiliikkeestä – tähtää presidentiksi uuden kansanliikkeen tuella

All Over Press
Julkaistu 13.05.2019 14:30

Sanna Pekkonen

sanna.pekkonen@mtv.fi

Pitkän linjan poliitikko Paavo Väyrynen eroaa perustamastaan Seitsemän tähden liikkeestä eurovaalien jälkeen.

Tähtiliikkeen tiedotteessa kerrotaan, että Väyrynen on pyytänyt eroa liikkeen puheenjohtajuudesta ja jäsenyydestä keskittyäkseen vuoden 2024 presidentinvaaleihin.

Väyrynen esitti pyyntönsä tähtiliikkeen sääntömääräisessä vuosikokouksessa viikonloppuna.

Tähtiliikke päätti kokouksessa asettaa myös Väyrysen puolueen ehdokkaaksi vuoden 2024 presidentinvaaleissa.

– Samassa yhteydessä päätettiin perustaa kansanliike, jonka kautta kaikilla suomalaisilla on mahdollisuus tukea Väyrysen valintaa, tiedotteessa kerrotaan.

Lue myös: Paavo Väyryseltä taas uusi veto: Harkitsee pyrkivänsä keskustan puheenjohtajaksi kesällä 2020 – kommentoi puolueen hallitushaluja: "Se kuulostaa poliittiselta itsemurhalta"

Tähtiliikkeen puoluesihteeri Seppo Hauta-aho kertoo STT:lle, että tähtiliike käytännössä vain tukee Väyrysen ehdokkuutta.

–  Emme ole tällä hetkellä eduskuntapuolue, emmekä voi asettaa ehdokasta. Sen vuoksi on perustettava kansanliike. Väyrynen haluaa profiloitua sitoutumattomana ehdokkaana, Hauta-aho kertoo.

Hauta-aho katsoo, että Väyrysen saavuttama 6,2 prosentin kannatus vuoden 2018 presidentinvaaleissa enteilee hyvää seuraaviin vaaleihin.

–  Sauli Niinistö ei ole ehdolla, ja Paavo voitti keskustan ja SDP:n asettamat ehdokkaat. Eikä hän edes Laura Huhtasaarelle (ps.) hävinnyt kovin paljoa, Hauta-aho sanoo STT:lle.

Lue lisää: Paavo Väyrynen, 72, asettui jo ehdolle vuoden 2024 presidentinvaaleihin – "Sillä edellytyksellä, että terveyteni ja työkykyni säilyvät hyvinä"

Tippui eduskunnasta

Väyrynen johtaa tähtiliikettä eurovaaleihin asti. Väyrynen on itse myös vaaleissa ehdolla. Hänen eronsa astuu voimaan heti vaalien jälkeen. Seitsemän tähden liikkeen puoluehallitus järjestäytyy sen jälkeen uudelleen ja päättää liikkeen jatkosta.

Väyrynen ilmoitti vuoden 2024 presidenttiehdokkuudestaan toukokuun alussa pudottuaan eduskunnasta. Väyrynen sai vaaleissa reilut 1 200 ääntä.

72-vuotias Paavo Väyrynen on pitkän linjan keskustapolitiikko. Vuonna 2016 hän perusti kansalaispuolueen, jonka kanssa hän kuitenkin ajautui erimielisyyksiin. Viime keväänä Väyrynen erosi kansalaispuolueesta, ja muutamaa kuukautta myöhemmin hän perusti Seitsemän tähden liikkeen.

Lue lisää: Huumorilehti ennusti jo vuonna 1994 Paavo Väyrysen liikkeistä: "Näemme siis hänet joka kuudes vuosi presidenttiehdokkaana – kenties jopa vuoteen 2024 asti"

Lisää aiheesta:

Paavo Väyrynen jättää keskustan ja kertoo uusista suunnitelmistaan: "Olenhan vielä suhteellisen nuori mies"Paavo Väyrynen pyrkii presidentiksi valitsijayhdistyksen ehdokkaana – "ei voi tukea" Olli Rehnin valintaaPaavo Väyrynen: "Toimin mielelläni keskustan puoluejohdon ja järjestöväen konsulttina"Paavo Väyryseltä taas uusi veto: Harkitsee pyrkivänsä keskustan puheenjohtajaksi kesällä 2020 – kommentoi puolueen hallitushaluja: "Se kuulostaa poliittiselta itsemurhalta"Väyrynen ei pyri EU-parlamenttiin vaan eduskuntaan – taustalla puolison vakava sairausVideo: Paavo Väyrynen lähtee presidenttikisaan
Paavo VäyrynenPolitiikkaPresidentinvaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Paavo Väyrynen
  • 2.5.15:58
    Rikosepäilyt

    Paavo Väyrysen pahoinpitelystä nostettu syyte

  • 20.12.202416:21
    Väkivaltarikokset

    Paavo Väyrynen kertoo tulleensa pahoinpidellyksi itsenäisyyspäivänä

  • 27.09.202413:51
    Keminmaa

    Paavo Väyryseltä uusi aluevaltaus

  • 04.08.202408:06
    Tähdet vs. google

    Paavo Väyrysellä on kaksi hotellia – oikoo nyt huhuja hotellipalosta

  • 28.07.202408:01
    Tähdet vs. google

    Paavo Väyrynen huippusuositusta lauluvideostaan: "Ei se kovin rapea ole"