Kenttätehtävissä Porvoossa vuosien ajan ollut vanhempi konstaapeli kertoi Porvoon poliisiampumisjutun kuulusteluissa, miten hänen partionsa oli saanut puolenyön jälkeen 25. elokuuta 2019 radiolla tehtävän teollisuusalueelle.
Ilta oli ollut tavanomainen työlauantai, eli keikkoja oli ollut. Partioon kuului vanhemman konstaapelin lisäksi ylikonstaapeli, joka ajoi autoa.
– Joskus puolen yön jälkeen sunnuntain puolella saimme radiolla tehtävän Ölstenin teollisuusalueelle ja olimme sillä hetkellä Porvoon keskustan alueella tai voi olla, että olimme myös poliisiaseman sisätiloissa. Tehtävä annettiin siten, että "narkki" oli murtautunut autoon ja tekijä oli kiinni ja joku olisi tekijän "päällä" eli tilanne olisi hallinnassa ja paikalla olisi kaksi henkilöä. Tehtävälle lähdettiin 8-tehtävänä, eli ei kiireellisenä, mutta kuitenkin viipymättä, asianomistajana kuultu poliisi kertoi esitutkinnassa viime elokuussa.
Tehtävä tuntui niin normaalilta, ettei siihen tarvinnut valmistua erikoisemmin. Riitti, että partio menee paikalle ja katsoo paikan päällä mikä tilanne on. Teollisuusalue oli partiolle tuttu. Aiemmat murtokeikat paikalla eivät ole olleet tavanomaisesta poikkeavia.
Lue myös: Katso pysäyttävä video: Näin rajusti Porvoon poliisiampujat pakenivat virkavaltaa keskellä Tamperetta – ampuivat useita laukauksia poliiseja kohti
Ilmoitus "narkista" oli harhautus
Vanhempi konstaapeli istui apukuskin paikalla.
– Näin kuitenkin kuskin puoleisesta sivuikkunasta kaksi mieshenkilöä viereisellä tontilla ja he lähtivät sieltä kävelemään meitä kohti. (Ylikonstaapelin nimi) sanoi vielä, että "noilta "ei kannattaisi mitään viedä tai vastaavaa tarkoittaen miesten ulkonäköä/kokoa. Mitään aseita en nähnyt miehillä siinä vaiheessa olevan ainakaan esillä.
Poliisiauto peruutti parkkiin. Vanhempi konstaapeli ihmetteli, missä tehtävän kohteena ollut ”narkki” oli. Tätä ei näkynyt. Vanhempi konstaapeli päätti astua ulos autosta selvittämään tilannetta kahden miehen kanssa, jos murtovaras olisi karannut. Miehet olivat tuolloin viiden metrin päässä poliisiautosta.
