Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin naisten jalkapalloliigassa vakava tapaturma – maalivahti joutui munuaisvamman takia teho-osastolle

Brett Maron loukkaantui sunnuntaina vakavasti.
Brett Maron loukkaantui sunnuntaina vakavasti.Getty
Julkaistu 24.09.2018 16:14

Anni Saarela / MTV SPORT

Ruotsissa naisten jalkapallon Allsvenskanissa nähtiin sunnuntaina vakava tapaturma kahden pelaajan törmättyä toisiinsa. 32-vuotias Brett Maron jatkoi törmäyksen jälkeen ottelua, mutta kiidätettiin myöhemmin teho-osastolle.

Kristianstads DFF:n maalivahti Brett Maron koki kovia sunnuntain ottelussa FC Rosengårdia vastaan. 32-vuotias Maron törmäsi pelin tiimellyksessä vastustajajoukkueen Celia Jimenéz Delgadoon, joka teki joukkueensa illan toisen maalin.

Maron jäi makaamaan kentän pintaan tuskissaan. Maalivahti kuitenkin jatkoi peliä vielä yli 20 minuuttia, kunnes hänen oli pakko lopettaa kipujen takia.

Sportbladetin mukaan Maron vietiin Malmön sairaalaan hoidettavaksi. Tila on vakava.

– Tilanne ei näytä Brettin kannalta hyvältä. Hän oli Malmössä teho-osastolla tarkkailtavana yön yli. Hän sai vamman munuaiseensa ja kärsii verenvuodosta. Myös virtsaputki on haljennut, Kristianstads DFF:n päävalmentaja Elisabet Gunnarsdottir sanoi Kvällpostenille.


Maron jatkoi päävalmentajan mukaan pelaamista, koska ei uskonut mikään "olevan rikki". Maalivahti kuitenkin valitteli kovia kipuja.

Gunnarsdottir on tapahtuneesta järkyttynyt.

– Munuaisvammoja ei yleensä tapahdu jalkapallossa. Asiasta vielä pahemman tekee se, että hän jatkoi pelaamista. Kenttäpelaaja voi poistua kentältä ja joku toinen jatkaa peliä. Maalivahdilla tilanne ei ole samanlainen, valmentaja sanoi Sportbaldetille.

Maron on määrä operoida maanantai-iltapäivänä. Gunnarsdottirin mukaan tilanne on mennyt vain huonompaan suuntaan.

– Tilanne ei näytä hyvältä. Hänellä on paljon kipuja, joita lääkitään morfiinilla. Vamma on vaarallinen, eikä leikin asia.

Gunnarsdottirin mukaan torjuntavastuun ottaa loppukaudeksi kakkosvahti Moa Olsson. 

– En ole lääkäri, mutta en usko, että Maron pelaa tulevina viikkoina. Olen hyvin huolissani hänen terveydestään, Gunnarsdottir sanoo.

Kristianstad hävisi ottelun 0-3.

Lisää aiheesta:

Kivulias näky! Arsenal-tähti loukkaantui tuskaisesti – jätti kentän kyynelsilminKaru tapaus Ruotsissa: päänsä loukannut pelaaja jatkoi kentällä ja saapui tv-haastatteluun sekavana – "En muista mitään"EM-pelaaja jyrättiin sairaalakuntoon – maalivahdin kommentti pöyristyttääKauhea tilanne jalkapallo-ottelussa – 28-vuotiaan pelaajan sydän pysähtyi kesken pelinRuotsin jääkiekossa sopupeliepäily – viisi maalia päästänyt NHL-apu poistui joukkueesta Kuvat: Ruotsin futishyökkääjä paljastui 17-vuotiaaksi nuorukaiseksi
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • Eilen23:00
    Veikkausliiga

    HJK:n kirous jatkuu

  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen19:59
    Veikkausliiga

    Dramaattinen päätös! Ilves mureni, KuPS on Suomen mestari

  • Eilen16:06
    Veikkausliiga

    Jukka Raitala lopettaa – "Nuorempana pelkäsin tätä hetkeä"

  • Eilen13:08
    Veikkausliiga

    MTV Urheilun tiedot: KuPSin kultasormi irtisanoutuu – sopimus Veikkausliiga-kilpailijan kanssa