Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin maastohiihtojoukkue kiukkuisena Pekingissä – "Eivät ole iloisia tästä"

Pekingin talviolympialaiset käydään 4.-20. helmikuuta.
Pekingin talviolympialaiset käydään 4.-20. helmikuuta.
Julkaistu 02.02.2022 15:36
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Ruotsin maastohiihtojoukkueen valmistautuminen olympialaisten avaukseen on ollut vaikea. Leo Johansson joutui koronaeristykseen ja samalla sillä oli vaikutusta Calle Halfvarssonin sekä Marcus Graten harjoitteluun paikan päällä.

Miesten maastohiihto alkaa sunnuntaina yhdistelmäkilpailulla. Muu joukkue Johanssonia, Halfvarssonia lukuunottamatta on päässyt harjoittelemaan jokaisella alueella kisaladulla Zhangjiakoussa. Vaikka Johansson on vapautunut eristyksestään, on kolmikko silti joutunut harjoittelemaan vain pienellä latuosuudella.

Maajoukkuepomo Anders Byström vahvisti asian Expressenille. Tapauksen taustalla on Johanssonin antama positiivinen näyte Kiinaan saapumisen yhteydessä. 22-vuotiaalla hiihtolupauksella oli ollut korona ennen kisoja ja hän oli antanut vaadittavat kuusi negatiivista tulosta ennen matkustusta.

Johansson oli istunut lennolla Halfvarssonin ja Graten lähellä. Heidät luokiteltiin lähikontakteiksi. Sen vuoksi jokainen heistä asuu ja syö itsekseen sekä heillä on omat kulkuvälineet harjoituksiin. Kilpailuissa he saavat olla normaalisti mukana.

Lähikontakteiksi määritellyt henkilöt joutuvat olla harjoituksissa syrjässä muusta joukkueesta. Siksi he saavat käyttää vain pieniä osuuksia kisaladuilta. Ruotsin maajoukkueen johto ei ole tyytyväinen tilanteeseen.

– Olen ollut yhteydessä FIS:iin (kansainvälinen hiihtoliitto) asiasta. Sitä pitää pystyä järjestämään aikoja, että hekin voivat olla koko radalla, Byström kertoi. 

– Kyse ei ole pelkästään ruotsalaisista hiihtäjistä. Muista maista tulee olemaan hiihtäjiä, jotka joutuvat samanlaiseen tilanteeseen näiden viikkojen aikana, Byström jatkoi. 

Byström toivoo, että FIS tulee reagoimaan tilanteeseen ja muuttaa sääntöjä. Sivussa muusta joukkueesta oleva kolmikko ei katsele hyvällä tilannetta.

– He eivät ole iloisia tästä. He ovat joutuneet tilanteeseen, johon eivät voi itse vaikuttaa. Se ei ole yhtään hauskaa. Nythän he eivät saa samanlaisia olosuhteita valmistautumiseen kuin heidän kilpailijansa, Byström päätti.

Lisää aiheesta:

Maastohiihdon superlupaukselle karuja uutisiaRuotsin maastohiihtojoukkueesta kantautui ikäviä uutisia – "Ei hauska tilanne"Asiantuntijalta suoraa puhetta Norjan maastohiihtotähdelle – "Olympialaiset kannattaa unohtaa"Norjan joukkue koronakaaoksessa olympialaisten alla – Therese Johaugilta paljonpuhuva kommenttiRuotsin olympiajoukkueen maastohiihtäjällä koronatartunta – Pekingin kisat uhattunaRuotsin hiihtotähdeltä kipakka avautuminen – "Minua ei pitäisi kohdella kovemmin kuin muita"
Peking 2022OlympialaisetMaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Peking 2022
  • 30.01.202413:03
    Taitoluistelu

    Yllätyskäänne Valijeva-dopingtuomiossa: Venäjälle sittenkin olympiamitali

  • 29.01.202418:20
    Olympialaiset

    Dopingkohussa tuomio: 15-vuotiaan tähtiurheilijan käry vie Venäjältä olympiavoiton

  • 26.02.202307:02
    MM-hiihdot

    Uhkaavia viestejä kesken olympialaisten – FIS-pestinsä jättänyt suomalaisosaaja ruotii mäkihypyn ikuisuusongelmaa: "Kyllähän se harmittaa"

  • 25.12.202215:58
    Taitoluistelu

    Hyytävän venäläisvalmentajan suojatit murtuvat jo teini-ikäisinä – näin "Eterin lapsitehdas" tuottaa kertakäyttöisiä olympiavoittajia

  • 24.12.202221:25
    Jääkiekko

    Kommentti: Suomi-urheilun hullu ja pulmallinen vuosi – lyökö se laudalta jopa tämän käsittämättömän mestarikattauksen?