Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin kohuluotsi varautui olympiajytkyyn olutostoksilla: "Voimme vähän juoda tänään"

Wolfgang Pichler luotsaa nykyisin Ruotsin ampumahiihtomaajoukkuetta.
Wolfgang Pichler luotsaa nykyisin Ruotsin ampumahiihtomaajoukkuetta./All Over Press
Julkaistu 12.02.2018 20:28
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Ruotsin ampumahiihtomaajoukkueen päävalmentaja Wolfgang Pichler paljastaa varautuneensa olutostoksilla jo etukäteen siihen, että tänään tärähtäisi. Ruotsin Sebastian Samuelsson järjestikin todellisen jytkyn yltämällä miesten takaa-ajokisassa Pyeongchangissa olympiahopealle.

– Odotimme, että jotain tapahtuu, joten ostin vähän olutta, Pichler sanoi SVT Sportille.

– Joskus minulla on hyvä näppituntuma, Pichler pohti ja perusteli mitaliodotuksiaan sillä, että Samuelsson oli pikakilpailussa hiihtoajoissa kolmanneksi nopein.

Samuelsson kapusi takaa-ajossa toiseksi pikakisan jälkeiseltä 14. sijalta. Edelle jäi vain ampumahiihdon supertähti Martin Fourcade.

"Olympialaiset jatkuvat vielä"

Pichler kuvasi oloaan takaa-ajokisan jälkeen todella iloiseksi.

– On silti selvää, että olympialaiset jatkuvat vielä. Meidän täytyy pitää jalat tyynesti maan pinnalla. Ehkä voimme juoda vähän alkoholia tänään, mutta meidän täytyy keskittyä, emmekä saa tuntea oloamme liian tyytyväiseksi, Pichler sanoi Kanal 5:lle.

Samuelsson sanoi olevansa tyytyväinen, ettei seuraavana päivänä, tiistaina, ole edessä harjoituksia. Yllättäjä kuitenkin toppuutteli puheita juhlista.

– Kovia juhlistuksia ei ole luvassa. Olympialaisissa on jäljellä vielä monia kilpailuja, ruotsalaisyllättäjä kertoi lehdistötilaisuudessa.

16.1.32498472
Sebastian Samuelsson otti maalissa ilon irti hopeastaan.imago/Xinhua/ All Over Press

Ruotsin kohuluotsi Pichleriä uhkasi aiemmin jopa sulkeminen Pyeongchangin kisoista Venäjä-historian takia. Pichler valmensi Venäjän ampumahiihtäjiä vuosina 2011–14, ja tuon aikaisista urheilijoista osa on saanut elinikäisen kilpailukiellon dopingrikkomusten takia.

Lisää aiheesta:

Ruotsalaistähti ongelmissa – kohu-urheilijaa potkitaan pois ampumahiihdon maailmancupista: "Saanut tarpeeksi mahdollisuuksia"Panokset kovenevat! Ruotsalaiselta olympiavoittajalta rohkeaa kiusantekoa norjalaisille: "Sanoin eilen bussissa"Ampumahiihtäjä Stina Nilssonille oli käydä köpelösti olympialaisissa – joukkuetoveri pelasti viime hetkelläMaailmanmestarin teko sai kilpakumppaneilta valtavaa kritiikkiä – "Ei mikään superhyvä esimerkki"Huippuvalmentajalle voimakasta kritiikkiä Ruotsin olympiakomitealta koskien kultajuhlien kommenttia: "Me ampumahiihtäjät juomme, mutta emme tule känniin"Täydellistä eristämistä: Ruotsin kohutulta ampumahiihtoluotsilta kova määräys urheilijoilleen MM-kisoissa