Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsi haluaa digitaalisen koronarokotustodistuksen kesään mennessä – "Melkein yhtä kaivattu asia kuin itse rokotus"

5:49Ruotsi rajoittaa matkustamista koronamutaation pelossa – kirjeenvaihtaja kertoo, millä ehdoin maahan pääseeMiten ruotsalaiset ovat suhtautuneet uusiin rajoituksiin? Katso kirjeenvaihtajamme haastattelu Ruotsista
Julkaistu 04.02.2021 11:16

MTV UUTISET – STT

Ruotsin hallitus haluaa ottaa kesään mennessä käyttöön digitaalisen todistuksen saadusta koronavirusrokotuksesta.

Tavoite on sama kuin Tanskalla, joka kertoi eilen suunnittelevansa koronapassin käyttöönottoa muun muassa ulkomaanmatkojen varalle.

– Rokotustodistus on melkein yhtä kaivattu asia kuin itse rokotus, sanoo sosiaaliministeri Lena Hallgren.

Digitalisaatiosta vastaavan ministerin Anders Ygemanin mukaan kaikilla rokotetuilla on oikeus saada rokotuksesta todistus. Sen pitää noudattaa kansainvälisiä standardeja ja olla helppo käyttää, Ygeman sanoo.

– Tavoitteemme on, että työ sujuu mahdollisimman nopeasti ja että digitaalinen infrastruktuuri on valmis kesään mennessä, Ygeman kertoi.

Ruotsissa ainakin yhden koronarokotusannoksen on saanut tähän mennessä noin 264  000 ihmistä.

Kansanterveysviranomaisen mukaan rokotusjärjestystä on nyt tarkennettu siten, että toisessa vaiheessa ryhdytään rokottamaan kaikki yli 65-vuotiaat aiemmin suunnitellun yli 70-vuotiaiden sijaan.

Lue lisää: Ruotsi rajoittaa matkustamista koronamutaation pelossa – kaikilta maahantulijoilta vaaditaan negatiivinen koronatestitulos

Lisää aiheesta:

Ruotsissa korona saatetaan poistaa yleisvaarallisten tartuntatautien listalta – rajoituksia puretaan ensi viikolla Ruotsi ottaa koronapassin käyttöön ensi kuussa – viranomaiset odottavat tartuntojen nousevanNorja palauttaa koronarajoituksia tartuntojen määrän kasvun takia Tanska avaa yhteiskunnan kokonaan kahden viikon kuluttua – kaikki rajoitukset puretaanRuotsissa koronarajoitukset jatkuvat kesäkuun alkuun saakka Terveysministeri Spahn: Saksan pitäisi ottaa käyttöön kiinalais- ja venäläisvalmisteiset koronarokotteet, jos EU hyväksyy ne
RuotsiKoronarokotusKoronavirusTartuntatauditUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • 10:02
    Asian ytimessä.doc

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"

  • 07:30
    Asian ytimessä.doc

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 07:22
    Politiikka

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies

  • pe20:00
    Victoria Silvstedt

    Muistatko vielä Playboy-malli Victoria Silvstedtin? Tältä 50-vuotias tähti näyttää nykyään

  • ke14:36
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Rikollispomo "Mansikan" vaatimuksille tyrmäys hovioikeudessa