Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsalaismedia: Naton jättisotaharjoituksessa simuloidaan myös Venäjän hyökkäystä Suomeen

/All Over Press
Julkaistu 19.01.2024 21:35

MTV UUTISET – STT

Ruotsin yleisradioyhtiön SVT:n mukaan Naton jättisotaharjoituksessa simuloidaan myös Venäjän hyökkäystä Suomeen, minkä seurauksena tuhannet yhdysvaltalaissotilaat saapuvat Suomeen.

Pohjoismaita koskeva Immediate Response -harjoitus on SVT:n mukaan määrä toteuttaa maalis- tai huhtikuussa.

Kyseisessä harjoituksessa Venäjä on hyökännyt Suomeen ja Nato on ottanut käyttöön liittouman yhteistä puolustusta koskevan 5. artiklan. Tämän harjoituksen yhteydessä tuhannet yhdysvaltalaissotilaat siirtyvät Norjasta Ruotsin kautta Suomeen, SVT kertoi.

Lue myös: Britannialta jättisatsaus Naton suureen sotaharjoitukseen

–  Skenaariossa (harjoitellaan) sellaisen eskalaation varalta, joka on johtanut suoriin taistelutoimiin (Pohjoismaissa), sanoo Ruotsin puolustusvoimien operaatiopäällikkö Carl-Johan Edström SVT:n mukaan.

–  Tämä on skenaario, joka meidän täytyy pystyä käsittelemään. (Kyseessä) on ensimmäinen kerta, kun pääsemme harjoittelemaan hieman isommassa mittakaavassa, ja on erittäin hyvä, että meidän on mahdollista osallistua yhteispuolustukseen, Edström sanoo.

Suurin sotaharjoitus sitten kylmän sodan

Sotilasliitto Nato ilmoitti eilen aloittavansa ensi viikolla suurimman sotaharjoituksensa sitten kylmän sodan. Tarkoituksena on testata liittolaisten toimintakyky tosipaikan tullen, jos esimerkiksi Venäjän kanssa syttyisi konflikti.

Harjoitukseen osallistuu 90 000 sotilasta ja yksiköitä kaikista Naton 31 jäsenmaasta, myös Suomesta. Mukana on myös Ruotsi, vaikka sen Nato-jäsenyys odottaa yhä ratifiointia Turkissa ja Unkarissa.

Steadfast Defender 2024 -jättiharjoituksen on määrä kestää toukokuun loppuun asti. Pienempimuotoisista yksittäisistä harjoituksista koostuva suurharjoitus ulottuu ympäri jäsenmaiden alueita, Pohjois-Amerikasta Venäjän rajoille asti. Harjoitukseen osallistuu 50 laivaston alusta, 80 lentokonetta ja yli 1 100 taisteluajoneuvoa.

SVT:n uutisesta kertoi Suomessa ensin Yle.

Lisää aiheesta:

Suomi historian suurimmalla joukollaan Naton kansainvälisessä harjoituksessa – tällainen on Nordic ResponseNato aloittaa suurimman sotaharjoituksen vuosikymmeniin – mukana myös RuotsiRuotsissa suurin sotaharjoitus yli 25 vuoteen: Suomikin mukanaSuomi mukana Cold Response -talvisotaharjoituksessa Norjassa: "Harjoitus on vahvuudeltaan toiseksi suurin sitten kylmän sodan" Yhdysvallat toteuttamassa historiallisen suuren joukkojen siirron: lähettää ensi keväänä 20 000 sotilasta EurooppaanVenäjä aikoo ampua ohjuksia Naton suurharjoituksen lähellä Norjassa – Harjoitukseen osallistuvat myös Suomi ja Ruotsi
NatoSotaharjoituksetSuomiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • 11.12.12:45
    Mark Rutte

    Naton Rutte: Yhdysvallat on sitoutunut Euroopan turvallisuuteen

  • 11.12.09:20
    Ukrainan sota

    Kenraaliluutnantti: Venäjän hyökkäys Eurooppaan on varmaa, jos tällainen rauhansopimus hyväksytään

  • 11.12.07:02
    Alexander Stubb

    Stubb vierailee tänään maassa, josta tuli yllättäen yksi Ukrainan tärkeimmistä tukijoista

  • 10.12.23:34
    Eurooppa

    Euroopan puolustuksesta väännetään kättä Yhdysvalloissa

  • 9.12.20:24
    Ydinaseet

    Naton ex-pääsihteeri MTV:lle: Venäjän pohjoiset ydinaseet eivät ensisijaisesti osoita Suomeen