Suomen euroviisuedustaja Sandhja ei päässyt semifinaaleja pidemmälle.
Vuoden 2016 euroviisut polkaistiin kunnolla käyntiin eilen tiistaina Tukholmassa, kun nähtiin kilpailun ensimmäinen semifinaali.
Ensimmäisessä semifinaalissa esiintyi myös Suomen edustaja Sandhja, jonka viisutaival päättyi harmillisesti jo ennen kuin ehti kunnolla alkaakaan.
Sandhja esiintyi semifinaalissa ensimmäisenä, mikä on kova paikka kokeneellekin konkarille. Sandhjan esitystä moitittiinkin hermostuneen ja epävireisen kuuloiseksi.
Ruotsalaisen Expressen-lehden kriitikko Anders Nunstedt lyttäsi Sandhjan esityksen surutta vanhanaikaiseksi.
– Kappaleen alku on paljastava: Sandhjan ääni on epävarma ja hermostunut. Siitä tulee aavistuksen parempi, kun diskobiitti ja kuoro alkaa laulaa mukana. Kokonaisuudessaan kappale on kuitenkin yhtä vanhanaikainen kuin Nokia 3310.

