Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsalaishyökkääjä vaihtaa Suomen maajoukkueeseen

Paulina Nyström vaihtaa Ruotsista Suomen maajoukkueeseen.
Paulina Nyström vaihtaa Ruotsista Suomen maajoukkueeseen.2024 Juventus FC
Julkaistu 24.10.2025 07:38
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Ruotsin Damallsvenskanissa Häckeniä edustava ja Ruotsin ikäluokkamaajoukkueissakin nähty hyökkääjä Paulina Nyström, 25, vaihtaa edustustaan Suomen maajoukkueeseen.

Juventuksessakin urallaan pelannut Nyström on edustanut Ruotsin maajoukkuetta alle 17-vuotiaista alle 23-vuotiaisiin. Kaksoiskansalaisuuden omaava hyökkääjä vaihtaa nyt Suomen puolelle.

– Olen puoliksi suomalainen. Äitini on Suomesta ja minulla on aina ollut yhteys sinne. Juhlapyhinä ja jouluaattona on aina ollut karjalanpiirakoita ja myös suomenkielisiä kehtolauluja. Jos on kaksoiskansalaisuus, niin saa pelata Suomelle. Se ei ole sen vaikeampaa, Nyström sanoi Sportbladetille.

– Koko äidinpuoleinen suku on aina tukenut minua jalkapallossa. Se on todella hauskaa. Hän on todella ylpeä ja minä olen todella ylpeä siitä, että minulla on mahdollisuus edustaa heitä.

Nyström on ollut viikottain yhteydessä Suomen naisten jalkapallomaajoukkueen päävalmentajaan Marko Salorantaan. Kiinnostus on Nyströmin mukaan ollut suurta. 

– Se on todella hauskaa. Minulla on syvempi yhteys Suomeen ja kaikkeen siihen sisältyvään. Se tuntuu jollain tavalla kodilta, Nyström totesi.

Nyströmillä on menossa toinen peräkkäinen kausi Häckenissä. Hän edusti tätä ennen Italian Serie A:n Juventusta kahden kauden ajan. Nyström on pelannut pääsarjatasolla myös Eskiltunassa ja Vittsjössä.

Lisää aiheesta:

Suomalaistähti siirtyy West HamiinSuomen maajoukkuetähti siirtyy ItaliaanNiklas Moisanderin uusi seura varmistui – suomalaisille tuttu joukkueHJK:lle huippuvahvistus – maalitykki palaa SuomeenHuuhkajien Tim Sparvin perässä monta seuraa – "Ehdottomasti mielenkiintoinen vaihtoehto"Suomen maajoukkuejalkapalloilija siirtyy Valenciaan: "En malta odottaa"
HelmaritJalkapalloUrheiluHuuhkajat

Tuoreimmat aiheesta

Helmarit
  • ti15:22
    Jalkapallo

    Suomalaislegenda Linda Sällström lopettaa

  • 14.10.20:07
    Jalkapallo

    Iso takaisku: tähtipelaaja sivussa Suomen maajoukkueesta

  • 22.7.09:23
    Jalkapallo

    Suomalaistähden maajoukkueura ohi

  • 11.7.09:27
    EM-jalkapallo

    Ruotsalaisvalmentaja herkutteli Helmarien kukistamisella

  • 11.7.08:39
    EM-jalkapallo

    Helmareiden maalivahdilla erikoinen ongelma Sveitsi-pelissä