Michael Schumacherin pitkäaikainen tallikaveri Rubens Barrichello kertoo kestäneensä kuusi vuotta epätasa-arvoista kohtelua Ferrarilla lähinnä sen takia, että näki itse, kuinka lähelle hän pääsi kaikkien aikojen F1-mestarin maagista tasoa.
Barrichello jäi klassiseksi kakkosmieheksi Schumacherin ottaessa Ferrarilla peräti viisi F1-mestaruutta kahden Benetton-mestaruutensa jatkoksi.
Saksalaislegendan 50-vuotispäivän alla haastattelun antanut Barrichello pureutuu vastauksissaan syvälle Ferrarin sisäisiin asioihin.
– Hänelle oli joka paikassa Italiassa punainen matto levitettynä, mutta se oli ihan ok minulle. Minulle riitti se fakta, että hän oli niin nopea, ja minä olin niin lähellä häntä, Barrichello kertoo hymy kasvoillaan F1-sarjan haastattelussa.
– Vaikka hän voitti seitsemän mestaruutta ja minä jäin ilman, niin minä tein hänestä paremman. Se tekee minut onnelliseksi. Ne olivat todella hyvät kuusi vuotta.

