Rowling vihjailee viimeisestä Potterista

Harry Potter ja Azkabanin vanki
Harry Potter ja Azkabanin vankiCopyright MTV3i/AP GraphicsBank 2004
Julkaistu 27.06.2006 07:57(Päivitetty 12.07.2006 08:30)

Varoitus: tämä teksti sisältää paljastuksen Harry Potter -kirjasarjan seuraavasta osasta. J.K. Rowling saa velhotarinan pian päätökseen.

Kaksi päänäyttelijää kuolee Harry Potter -kirjasarjan seitsemännessä ja viimeisessä osassa. Jopa Harry itse saattaa kuolla, vihjaa Potter-kirjailija J.K. Rowling.

Rowling sanoi televisiohaastattelussa, että hän on hyvässä vauhdissa odotetun seitsemännen Potter-kirjan kirjoittamisessa. Velhokirjailija kirjoitti viimeisen Potter-kappaleen jo noin vuonna 1990, joten hän on tiennyt tarkkaan, miten sarja päättyy. Yksi hahmo sai kirjailijan mukaan lykkäystä kuolemaansa, mutta kaksi, joiden puolestaan ei pitänyt hävitä tarinasta, kokevat loppunsa.

Rowlingin ensimmäiset kuusi kirjaa ovat myyneet enemmän kuin 300 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti ja niitä on käännetty 63 kielelle. Neljästä ensimmäisestä on myös tehty elokuva.

Seitsemäs Harry Potter -kirja on tarkoitus julkaista aikaisintaan ensi vuonna.

(MTV3-STT-AFP)

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri