Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

RKP:n Henriksson vastaa Purralle: Sinipunatoive on aivan eri asia kuin Peltokankaan kirjoittelut – "Tälle on saatava stoppi"

10:19Miten RKP:n Henriksson kommentoi PS:n ulostuloja somessa? MTV SäätytalollaMiten RKP:n Henriksson kommentoi PS:n ulostuloja somessa? MTV Säätytalolla
Julkaistu 08.05.2023 12:18

Tuulia Kuusela

tuulia.kuusela@mtv.fi

RKP:n puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin mukaan nyt täytyy puhdistaa ilmaa ja sopia pelisäännöistä.

Jokainen puheenjohtaja vastaa Henrikssonin mukaan omiensa kanssa keskustelusta. Hän kertoo RKP:n olevan mukana hallitusneuvotteluissa vakavissaan.

Henriksson muistuttaa, että neuvotteluissa on mukana neljä puoluetta, joilla kaikilla on erilaiset toimintatavat.

– Jokaisen kansanedustajan tulisi tietää, että kukaan ei voi sanella eikä kukaan voi saada kaikkea mitä haluaa.

Perussuomalaisten Riikka Purra ilmaisi aiemmin, että RKP on tehnyt selväksi, että toivoisi enemmän sinipuna-hallituksen muodostumista.

Henrikssonin mukaan on selvää, että neuvotteluja ennen käydyt keskustelut ovat eri asia, kuin ottaa kantaa toiseen puolueeseen väheksyvästi, viitaten perussuomalaisten Mauri Peltokankaan viikonloppuiseen kirjoitteluun.

Lue myös: Perussuomalaisten varapuheenjohtajalta kovaa tekstiä hallitusneuvotteluista – RKP huolestunut

– Tämän tyyppiselle kirjoittelulle on saatava stoppi, jos halutaan yhteistä ohjelmaa rakentaa ja yhteistä luottamusta saada aikaiseksi.

Purran mukaan nokittelua on ollut puolin ja toisin.

– En ymmärrä, mitä me olisimme tässä nokitelleet.

Henrikssonin mukaan Peltokankaan viikonloppuinen kirjoitus ei ollut vitsi. Hallitusneuvotteluissa on riittävästi haasteita ilman piikittelyäkin.

Henrikssonin mukaan on tärkeää, että asiasta päästäisiin eteenpäin.

Lue myös: MTV Uutisten tiedot: Talousraamit valmistuvat aikaisintaan tiistaina – syynä somekohu

Timo Soini PS:n some-huutelusta: "Miksi he ovat näin kärttyisiä? Siksi, että…"

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: RKP:n Anna-Maja Henriksson potee poliittista muistinmenetystäHenriksson MTV Uutisille: Hallituksen jatko on aidosti auki – "Nyt on ministereillä näytön paikka"Politiikan toimittaja PS:n ja RKP:n kinastelusta: "Ei kerro hyvää keskinäisestä luottamuksesta – happotesti vasta edessä"Orpo: Talousraameista vaietaan, kunnes hallitusohjelma on valmisOrpo: Pelisäännöistä käytävä entistä vakavampi keskusteluPerussuomalaisten varapuheenjohtajalta kovaa tekstiä hallitusneuvotteluista – RKP huolestunut
HallitusneuvottelutAnna-Maja HenrikssonPerussuomalaisetRuotsalainen kansanpuolue (RKP)Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitusneuvottelut
  • 27.06.202315:23
    Politiikka

    Tässä ovat hallitusohjelman keskeiset uudistukset – suora lähetys noin kello 17

  • 19.06.202317:13
    Hallitus

    Tohtorista telinemieheen: Orpon hallitus on sekoitus sähikäisiä ja asiapoliitikkoja – yksi heistä "menee vaikka ampiaispesään, eikä välitä paskaakaan"

  • 18.06.202318:46
    MTV Uutiset Live

    Katso lista: Tässä ovat kokoomuksen ja perussuomalaisten tulevat ministerit

  • 18.06.202314:13
    Suomen Pankki

    HS: Suomen Pankki kirjelmöi Orpolle, johtokunnan mukaan hallitusohjelman keskuspankkikirjaukset ovat lainvastaisia

  • 18.06.202307:44
    Yrittäjyys

    Hallituksen muutokset lainsäädäntöön voivat pelastaa pienyrityksiä – työntekijän irtisanominen helpottuu