Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Risikko perää tehokkaampia toimia vihapuhetta vastaan – "Ensiaskel väkivallan suuntaan"

Sisäministeri Paula Risikko osallistui Suomi Areena -tapahtuman Mikä meitä suomalaisia uhkaa? -keskusteluun Porissa 12. heinäkuuta 2016.
Sisäministeri Paula Risikko osallistui Suomi Areena -tapahtuman Mikä meitä suomalaisia uhkaa? -keskusteluun Porissa 12. heinäkuuta 2016. Lehtikuva
Julkaistu 22.09.2016 11:51

MTV UUTISET – STT

Sisäministeri Paula Risikko (kok.) on antanut poliisijohdolle tehtäväksi valmistella toimintamalleja, joilla vihapuheeseen voidaan puuttua entistä tehokkaammin.

Vihapuhetta paljastavien, tutkivien ja ennalta ehkäisevien ryhmien välistä yhteistyötä on määrä tiivistää ja nettipoliisin resursseja vahvistaa, Paula Risikko sanoi. 

Oikeusministeriön kanssa arvioidaan, tarvitaanko vihapuheeseen puuttumiseen myös uutta lainsäädäntöä. Nykyinen lainsäädäntö on Risikon mukaan pirstaleinen. Lakien perusteella näyttää olevan vaikeaa selvittää vihapuheen taustalla olevia tahoja ja motiiveja ja puuttua niihin.

– Suurin ongelma vihapuheen kanssa on se, että pidemmällä aikavälillä se on ensiaskel väkivallan suuntaan. Vaikka väkivalta ei olisi vihapuheen levittäjän henkilökohtainen tarkoitus, vastakkainasettelun kasvattaminen johtaa helposti siihen, Risikko varoitti. 

Vihapuheelle, väkivallalle ja rasismille on oltava nollatoleranssi, ministeri linjasi. 

Oikeusministeri Jari Lindström (ps.) muistutti, että jokaisella on velvollisuus edistää rakentavaa yhteiskunnallista ilmapiiriä. Ihmisarvoisen keskustelukulttuurin pohja on toisen kunnioittamisessa, ministeri sanoi sananvapausseminaarissa Helsingissä.

Entinen ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) kertoi vihapuheen ja pahanilkisyyden huolestuttavan häntä. Tuomiojaa haastateltiin hänen 70-vuotispäivänsä kynnyksellä kesäkuussa:

3:08Vihapuhe ja pahanilkisyys huolestuttavat

Lisää aiheesta:

Kokoomus käy vihapuheen kimppuun – someturva on uusi väline nuorilleLM: Viharikoslain toimivuus arvioidaan uudelleen – Sisäministeri: Vihapuhe on yhteiskunnallinen ongelmaSisäinen turvallisuus kiinnosti heti ensimmäisellä kyselytunnillaSisäministeri Risikko: Väkivaltaiset äärijärjestöt ja niiden tunnukset pitää kieltääOikeusministeri Lindström: Vihapuhe on väärinTyöministeri: Nollatoleranssi rasismille ja vihapuheelle
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • 19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • 18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa

  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"