Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lontoon iskulla ei tiettävästi yhteyksiä Suomeen – Supo pitää Suomen turva-arvion ennallaan

Lontoon eilisen iskun uhriluku on tarkentunut kolmeen.
Lontoon eilisen iskun uhriluku on tarkentunut kolmeen.
Julkaistu 23.03.2017 15:27(Päivitetty 23.03.2017 15:32)

MTV UUTISET - STT

Lontoon eilisellä terrori-iskulla ei tämänhetkisten tietojen mukaan ole yhteyksiä Suomeen. Asiasta kertovat sisäministeri Paula Risikko (kok) ja suojelupoliisi.

Suojelupoliisi pitää ennallaan aiemman uhka-arvionsa, jonka mukaan Suomeen kohdistuvien terrori-iskujen uhka on kohonnut ja monimuotoistunut.

Lontoo eilisellä terrori-iskulla ei Supon tämänhetkisten tietojen mukaan ole yhteyksiä Suomeen, joten isku ei suoranaisesti vaikuta Suomeen kohdistuvaan uhkaan.

– Tietysti jatkamme tilanteen selvittämistä kansainvälisten yhteistyökumppaneiden kanssa, viestintäasiantuntija Verna Leinonen suojelupoliisista kertoo.

– Uhkaa arvioidaan ja analysoidaan koko ajan. Seurataan tilannetta, mutta toistaiseksi ei ole sellaisia tietoja, jotka muuttaisivat uhka-arviota.

Nykyisessä arviossa on jo huomioitu mahdolliset yksittäisen tekijän tekemät iskut, jollainen Lontoon isku tämänhetkisten tietojen mukaan on ollut.

Leinonen korostaa, että vaikka terrori-iskun uhka on kohonnut Suomessa, kyse on yksittäisten tekojen uhasta.

– Ei ole nähtävissä, että Suomi olisi jonkun terroristijärjestön listoilla ensisijaisena kohdemaana.

Supo on arvioinut, että Suomessa on kansainvälisesti verkottuneita, terrorismia tukevia ryhmiä, jotka pyrkivät värväämään ja radikalisoimaan ihmisiä. Näillä verkostoilla on yhteyksiä esimerkiksi Isisiin.

Risikko: Eduskunnan erityisjärjestelyt jo kumottu

Sisäministeri Paula Risikon mukaan Lontoon isku ei siten vaikuta suoranaisesti Suomeen kohdistuvaan uhkaan.

– Tietysti tätä tietoa koko ajan tarkennetaan ja tämä tarkentuu, kun iskun motiivista saadaan vähän enemmän osviittaa, Risikko sanoo.

Hän kertoo, että Lontoon iskun kaltaisiin tapahtumiin varaudutaan jatkuvasti, mutta mitään uusia päätöksiä ei ole sen vuoksi tehty.

Eilen eduskunnan tiloja vartioi erityinen poliisipartio, mutta Risikon mukaan järjestely on jo purettu. Helsingin poliisin mukaan eduskunnan aluetta valvotaan muutenkin kaiken aikaa.

Risikko sanoo, ettei Lontoon iskun motiivista ole tullut yksityiskohtaista tietoa. Vielä ei esimerkiksi tiedetä, kohdistuiko Lontoon isku erityisesti maan parlamenttiin. Risikon mukaan myös Suomen eduskunnan turvallisuusasiat on hyvä katsoa läpi.

– Aina kun tapahtuu jotain, niin sitten arvioidaan, onko meillä tarvetta muuttaa jotain.

Risikko kuitenkin arvioi, että valtioneuvostossa on jo "valtavan hyvä" henkilönsuojayksikkö. Myös eduskunnassa on omat turvajärjestelynsä ja ainakin hän itse pitää sitä turvallisena paikkana.

– Olen nyt ollut siellä aika monta vuotta ja kyllä koen, että siellä todella ylläpidetään turvallisuutta. Siellä on hyvä järjestelmä ja virkamiehet ovat hyvin turvallisuusorientoituneita.

Myös kansalaisille ministeri lähettää rauhoittavan viestin:

– Ei ole viitteitä siitä, että Lontoon isku jollain lailla nostaisi terrorismin uhkaa Suomessa, Risikko sanoo.

– Mutta totta kai meidän pitää muistaa, että emme ole mikään lintukoto. Kun tapahtuu jotain muissa maissa, niin ollaan herkällä korvalla ja pyritään estämään, että Suomessa ei tapahdu niin. 

Lisää aiheesta:

Supon päällikkö kaapelirikoista: Venäjän roolia ei ehkä voida aukottomasti todistaaKRP: Temppeliaukion uhkaa vastaavia tilanteita on ollut aikaisemminkinSupo ei vielä päivitä uhka-arviota – Koiviston hautajaisten turvatoimia arvioidaan uudelleenTerrorismitutkija ja Supon tutkija Lontoon iskuista: Tällainen isku on mahdonta estääPoliisi vahvistaa: Berliinin isku esimerkki uuden ajan terroristin teosta – Supo seuraa useita Suomessa radikalisoituneitaMinisteriö: Terrori-isku Suomessa heikentäisi rikostutkintaa hetkellisesti
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • Eilen21:09
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja: Räjähdyksellä saattaa olla kolmaskin uhri

  • Eilen19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • Eilen19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa