Keskusrikospoliisi tutkii vakavaa rikosepäilyä, jossa on kyse äärioikeistolaisen ryhmittymän valmistelemasta törkeän henkeen ja terveyteen kohdistuvasta rikoksesta. Myöhään perjantai-iltana KRP:n twiittien mukaan "kokonaisuus on vakava ja laaja. Epäiltyjen henkilöiden osalta on esitutkinnassa selvinnyt äärioikeistolaista ajattelua."
MTV Uutisten tietojen mukaan mahdollisina kohteena olisivat nimenomaan olleet sisäministeri Maria Ohisalo ja valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen. Tapauksesta liikkui perjantaina illalla paljon ristiriitaista tietoa. KRP ja syyttäjälaitos kertoivat, etteivät Ohisalo ja Toiviainen ole tutkinnassa asianomistajina. Tässä on uutisoinnin taustaa.
Lue myös: KRP tutkii äärioikeistoon liittyvää vakavaa rikosepäilyä, jonka kohteena olivat mahdollisesti valtakunnansyyttäjä ja sisäministeri – yksi epäillyistä poliisi
MTV Uutiset sai asiasta vihjeen, jonka perusteella juttua ryhdyttiin selvittämään. Vihjeeseen liittyi epäily siitä, että juttuun liittyisi helsinkiläinen virasta pidätetty poliisi ja uhkaukset kohdistuisivat korkeisiin päättäjiin. Tätä ryhdyttiin selvittämään.
Kuten tyypillistä nykyaikana on, niin viranomaiset eivät halua puhua asiasta nimillään tai ilman. Useista lähteistä lopulta selvisi, että tällainen äärioikeistoon kohdistuva laaja tutkinta on menossa. Se oli lähtenyt liikkeelle sen jälkeen, kun perussuomalaisten vaalipäällikköön oli kohdistunut murhayritys. Katajan jutun tutkinnassa on paljastunut asioita, joilla on pintaa myös tänään uutisoituihin tutkintoihin.
