Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra (ps.) kertoo MTV Uutisille, että puolueen eduskuntaryhmästä on käyty alustavia keskusteluja pidätettynä olleen kansaedustaja Timo Vornasen kanssa.
Kansanedustaja Timo Vornasen (ps.) kohdistuvan vakavan rikosepäilyn käsittely on jatkunut tänään sunnuntaina.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kertoo viestitse MTV Uutisille, että puolueen eduskuntaryhmästä on keskusteltu Vornasen kanssa alustavasti.
Purra ei kuitenkaan tarkenna, minkälaisen selityksen Vornanen on antanut perjantain vastaisena yönä tapahtuneelle ampumistapaukselle.
Eduskunnan pääsihteeri Antti Pelttari totesi aikaisemmin sunnuntaina MTV Uutisille, ettei pidätyksestä vapautuneen kansanedustajan osallistumiselle seuraavaan täysistuntoon torstaina ole mitään periaatteellista estettä.
Purran mukaan perussuomalaisissa on sama näkemys tilanteesta.
– Perustuslain mukaan edustajaa ei voi estää hoitamasta toimeaan, hän kirjoittaa.

