Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolan poliisi löysi nuoren syyrialaismiehen ruumiin Valko-Venäjän rajalta – lehtitieto: Rajalta löytynyt paleltunut 14-vuotias

1:54Video näyttää ahdingon Puolan ja Valko-Venäjän rajalla:"Täällä on hyvin kylmä, auttakaa"Video näyttää ahdingon Puolan ja Valko-Venäjän rajalla: "Täällä on hyvin kylmä, auttakaa"
Julkaistu 13.11.2021 10:00(Päivitetty 13.11.2021 12:27)

MTV UUTISET – STT

Nuori syyrialaismies on löytynyt kuolleena metsästä Puolassa läheltä Wolka Terechowskaa Valko-Venäjän rajan tuntumassa, Puolan poliisi kertoi lauantaina.

Poliisin mukaan miehen kuolinsyy ei ole vielä tiedossa. Noin sata siirtolaista oli yrittänyt ylittää rajan Valko-Venäjältä Puolaan samalla alueella yön aikana. Poliisin mukaan siirtolaiset pakenivat metsään nähtyään poliiseja ja sotilaita.

The Independent kertoi tänään Puolan viranomaisten vahvistaneen lehdelle, että rajalta olisi löytynyt paleltunut 14-vuotias poika. 

Puolan rajavartiosto arvioi, että noin 4  000 siirtolaista on leiriytyneenä metsään Valko-Venäjän ja Puolan rajan tuntumaan.

Avustusjärjestöjen mukaan yhteensä 11 siirtolaista on löytynyt kuolleena Valko-Venäjän rajan tuntumasta sen jälkeen, kun siirtolaisten pyrkiminen EU:hun Valko-Venäjän kautta alkoi viime kesänä.

Puolan rajavartiosto syytti Valko-Venäjän joukkoja rajalle rakennettujen aitojen osittaisesta tuhoamisesta lauantain vastaisen yön aikana. Heidän mukaansa valkovenäläiset kaatoivat rajapylväitä ja rikkoivat piikkilankaa ajoneuvon avulla. Puolalaisjoukkoja taas sokaistiin lasereilla ja strobovaloilla.

Rajavartiosto myös kertoi, että valkovenäläiset olivat antaneet siirtolaisille kyynelkaasua, jota nämä käyttivät puolalaisjoukkoja vastaan.

Juttu päivitetty kauttaaltaan klo 11.18.

Lue myös: Video näyttää ahdingon Puolan ja Valko-Venäjän rajalla: "Täällä on kylmä eikä ruokaa ole"

Lisää aiheesta:

Valko-Venäjä tyhjensi siirtolaisten leirin rajanylityspaikalla – ihmiset viettivät yönsä logistiikkakeskuksessa, satoja irakilaisia lennätetty kotiinSiirtolaisia kerääntyy myös Liettuan rajalle – katso video: Rajavartijoiden koira puree makuupussissa olevaaValko-Venäjä syyttää Puolaa rajan yli yrittäneiden pahoinpitelystäTuhansia siirtolaisia kerääntynyt Puolan ja Valko-Venäjän rajalla – videot näyttävät, miten ihmisjoukot pyrkivät aidan läpiSatoja siirtolaisia tulossa Valko-Venäjällä Puolan rajalle – onko kyseessä Lukashenkan järjestämä siirtolaisaalto?Puolalaisäidit osoittivat tukeaan Valko-Venäjältä rajan yli pyrkiville – "Pelätkää Jumalaa, älkää pakolaisia"
PuolaValko-VenäjäKuolemaPakolaisetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Puola
  • to10:16
    Ukrainan sota

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan

  • ke14:31
    Itämeri

    Puola pysäytti Venäjän tiedustelukoneen Itämerellä

  • 21.10.13:58
    Ukrainan sota

    Voiko sotarikoksista etsintäkuulutettu Putin lentää Budapestin tapaamiseen? Puola: "Emme voi taata..."

  • 17.10.16:19
    Nord Stream

    Nord Stream -sabotaasista epäillyn luovutuspyyntö hylätty

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista