Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Reserviläisiä rajavartijoiden avuksi? Oikeuskanslerinvirasto näkee ongelmia: Hallitus liioittelee

Oikeuskanslerinviraston mukaan Rajavartiolaitoksen alaisuuteen sijoitettuja reserviläisiä voidaan jo nyt sijoittaa rajalle joissakin tapauksissa.
Oikeuskanslerinviraston mukaan Rajavartiolaitoksen alaisuuteen sijoitettuja reserviläisiä voidaan jo nyt sijoittaa rajalle joissakin tapauksissa.Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 24.05.2024 16:11

MTV UUTISET – STT

Oikeuskanslerinvirasto katsoo, että hallitus liioittelee väittäessään, että hallituksen esittämälle asevelvollisuuslain muutokselle ei ole olemassa vaihtoehtoja. Asia käy ilmi oikeuskanslerinviraston hallitukselle toimittamasta lausunnosta. Lausunto koskee hallituksen esitystä, joka muuttaisi asevelvollisuuslakia merkittävästi.

Hallitus esittää, että Rajavartiolaitoksen henkilökuntaa voitaisiin tarvittaessa vahvistaa ja tukea reserviin kuuluvilla asevelvollisilla äkillisissä, vakavissa tilanteissa. Lain tarkoituksena olisi tehostaa hybridiuhkiin varautumista. Puolustusministeriö kertoi asiasta toukokuun puolivälissä. Lausuntoja esityksestä voi jättää huomiseen saakka.

Kyseessä olisi kertausharjoitus, jota varten lakiin kirjattaisiin uudeksi perusteeksi rajaturvallisuuden vakava vaarantuminen nykyisen sotilaallisen valmiuden kohottamisen lisäksi. Laki koskisi vain Rajavartiolaitoksen alaisuudessa varusmiespalveluksensa suorittaneita reserviläisiä, joita on pieni osa koko reservin vahvuudesta. Heidät voisi määrätä tilanteen niin vaatiessa kertausharjoitukseen huomattavasti nopeammin kuin kolmessa kuukaudessa.

Lue myös: Rajan reserviläisiä voidaan pian määrätä turvaamaan itärajaa – uusi laki tekeillä pikavauhtia

Oikeuskanslerinviraston mukaan hallituksen esityksen perusteluissa todetaan, että vaihtoehtona ehdotetuille muutoksille on nykytilan säilyttäminen ennallaan.

– Toteamus mennee liioittelun puolelle, sillä lainsäädäntöä lienee mahdollista muuttaa monella muullakin tavalla, oikeuskanslerinvirasto sanoo lausunnossa.

Oikeuskanslerinviraston mukaan Rajavartiolaitoksen alaisuuteen sijoitettuja reserviläisiä voidaan jo nyt sijoittaa rajalle joissakin tapauksissa. Rajavartiolaitos voi myös saada virka-apua muun muassa Puolustusvoimilta.

Perusoikeuksien toteuduttava

Oikeuskanslerinvirasto sanoo lausunnossa myös, että hallituksen esityksessä ei pystytä määrittelemään tarpeeksi selkeästi, mitä ovat sellaiset poikkeukselliset ja vakavat häiriötilanteet, joissa poikkeuksellinen kertausharjoitusmenettely on välttämätöntä, mutta jotka eivät sisällä sotilaallista uhkaa.

Hallitus sai tiistaina annettua eduskuntaan pitkään viilatun esityksen käännytyslaiksi kutsutusta poikkeuslaista. Lailla halutaan tarvittaessa estää maahanpääsy Suomeen ilman oikeutta turvapaikanhakuun, elleivät maahan pyrkivät henkilöt ole esimerkiksi erityisen haavoittuvassa asemassa. Sitä voisi soveltaa esimerkiksi tilanteessa, jossa Venäjä käyttäisi mahdollisia turvapaikanhakijoita Suomen painostamiseen.

Lue myös: Orpo käännytyslain etenemisestä: Poikkeuslain käyttöönotto "erittäin korkean kynnyksen takana"

Ehdotus asevelvollisuuslain muutoksesta ei liity suoraan käännytyslakiin, mutta oikeuskanslerinviraston mukaan olisi kuitenkin tarpeen saada jonkinlainen käsitys siitä, miten lait suhteutuvat toisiinsa.

–  Erityisesti kysymyksiä herättänee se, mihin tilanteisiin, minkälaisiin tehtäviin ja millä vastuulla reserviläisiä voitaisiin velvoittaa toimimaan välineellistetyn maahantulon torjumiseksi, lausunnossa sanotaan.

Esitystä on kommentoinut myös muun muassa yhdenvertaisuusvaltuutettu. Yhdenvertaisuusvaltuutettu ottaa lausunnossaan esille perus- ja ihmisoikeuksien toteutumisen Suomen ulkorajoilla. Tämä edellyttää valtuutetun mukaan sitä, että kaikki rajalla toimijat ovat saaneet koulutuksen, joka valmistaa tunnistamaan tehtävissä relevantit perus- ja ihmisoikeudet sekä turvaamaan niiden toteutumisen.

Lue myös: Voiko itärajan yli virrata pian lisää väkeä? Pääministeri Orpo MTV:lle: "Viisas varautuu"

Lisää aiheesta:

Tällainen on uusi käännytyslaki – Rantanen: "Hallitus tietoinen jännitteistä"Voiko itärajan yli virrata pian lisää väkeä? Pääministeri Orpo MTV:lle: "Viisas varautuu"Oikeuskansleri: Hallituksen käännytyslaki tarvitsee useita täsmennyksiäHallitus esittää poikkeuslakia: Turvapaikkaa hakeva voitaisiin käännyttää rajallaPerustuslakivaliokunta: Valmiuslain uudistus vaatii tarkennusta, mutta voi edetä kiireellisesti – "Meidän täytyy todellakin varautua kaikkiin uhkiin"Hybridivaikuttamisesta on tulossa uusi peruste poikkeusoloille – pykälät antaisivat oikeuden esimerkiksi ottaa haltuun yksityistä omaisuutta
RajavalvontaItärajaRajavartiolaitosLait ja lainsäädäntöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rajavalvonta
  • ke14:44
    Turvallisuus

    Uusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa

  • 26.10.20:11
    Ilomantsi

    Itäraja ylitetty laittomasti Ilomantsissa – kaksi kiinniotettua

  • 21.10.14:05
    Maavoimat

    Asejoukkoja liikkuu pian Uudellamaalla

  • 21.10.12:44
    Pelastusoperaatiot

    Kadonnut mies löytyi kuolleena merestä Närpiössä

  • 12.10.08:39
    EU

    EU:n uudet rajatoimet käyttöön tänään – passien leimaaminen loppuu