Rentoudu viikonlopun aikana tehokkaasti – asiantuntijan vinkit!
Jos koet olevasi jälleen loman tarpeessa, käytä viikonloppu tehokkaasti hyväksesi. Business ja life coach Päivi Nurmesniemi neuvoo, että tärkeintä on keskittyä siihen, mitä on tekemässä.
Ah, perjantai – vihdoinkin! Väsyneenä kampean itseni kotiin ja onnittelen itseäni tulevista vapaapäivistä. Ennen kuin huomaankaan, on taas sunnuntai eikä olo ole vieläkään energinen, kaikkea muuta.
– Kaikkein tärkeintä on tehdä vain yhtä asiaa kerrallaan. Jos esimerkiksi viettää laatuaikaa lasten kanssa, niin sitten todella tekee niin, eikä esimerkiksi pohdi samalla tulevan maanantain työasioita, toteaa business ja life coach Päivi Nurmesniemi.
Nurmesniemen mukaan ajatukset lähtevät helposti harhailemaan ja yhtä asiaa tehdessään tulee todellisuudessa häsellettyä montaa juttua kerrallaan.
Okei, tunnustan – saatan esimerkiksi katsella televisiota, keskustella netissä ystävän kanssa, kokata ja leikkiä koiran kanssa yhtä aikaa. Ei kuulosta kovinkaan rentouttavalta. Usein myös sorrun väsyneenä siihen, että olen "tekemättä mitään", mikä käytännössä tarkoittaa sohvalla makoilua ja television tuijottelua.
– Eihän esimerkiksi television katseleminen ole sitä, että on tekemättä mitään, Nurmesniemi huudahtaa.
– Jos aikoo olla tekemättä mitään, tulisi todella nautiskella hiljaisuudesta vaikkapa luonnon keskellä. Esimerkiksi suosikkiohjelmien katselu televisiosta on erittäin rentouttavaa, mutta siihenkin pitää oikeasti keskittyä. Jos vain makaa sohvalla television edessä, eikä varsinaisesti edes katsele sitä, tulee todellisuudessa vain kuormittaneeksi itseään enemmän.
Tee sitä, mikä tuntuu itsestä hyvältä
Itsensä hemmottelu on erityisen tehokasta rentoutuslääkettä keholle ja mielelle. Erityisen tehokkaaksi Nurmesniemi mieltää luonnossa liikkumisen ja siellä hengitykseen keskittymisen.
– Tee sitä, mistä eniten nautit, oli se sitten mitä hyvänsä. Ei kannata mennä aina perheen suunnitelmien mukaan, sillä jos itsellä ei ole hyvä olo vaan tekee marttyyrimaisesti sitä mitä muut haluavat, ei taatusti ole rentoutunut. Valitse mahdollisuuksien mukaan niitä asioita, joista itse nautit ja yrittäkää yhdistellä niitä koko perheen tekemiseksi.
Hälytyskellojen tulisi soida siinä vaiheessa, jos mikään ei tunnu miltään.
– Jos et esimerkiksi saa mielihyvää asioista, joita olet aikaisemmin tehnyt mielelläsi, on hyvä ottaa hieman takapakkia. Esimerkiksi erilaiset rentoutusharjoitukset ovat tässä hyviä ja auttavat palautumaan nopeammin kuin pelkkä lepo, Nurmesniemi toteaa.
Hannele Lampela/ MTV3
Uusimmat
-
12:59
Traficom varoittaa: Tekoälymäinen lausegeneraattori tekee huijausviestejä pankkien asiakkaille
-
12:42
Kamila Valijevan dopingtapauksen käsittely keskeytyi
-
12:36
Ukraina on hyökännyt Venäjän sähköverkkoa vastaan Kurskissa – MTV seuraa sotaa
-
12:34
Jukka ja Chachi Hildén juhlistivat neljättä hääpäiväänsä – tanssija paljasti rakkaansa yllättävän lempipuuhan
-
12:19
Pöllöraati yliopiston valtauksesta: "Niinistölle parhaan miespääosan palkinto"
-
12:16
Tappara-pomo ilmaisi kiinnostuksensa Petri Kontiolaan – näin "Konna" vastaa
-
12:14
Paperiniksi ratkaisee ikuisuusongelman: Näin pizza kannattaa leikata
-
12:13
Mies nälkiinnytti kaksi koiraansa Turussa, toinen söi sohvaa nälkäänsä: Käräjiltä ehdollista
-
12:01
Teemu Suninen häkeltyi testierikoiskokeella – "Tuli pieni sokki"
-
11:21
Suden ja rajakoiran kohtaaminen tallentui videolle Pohjois-Karjalassa: "Alahan mennä"
-
11:15
Yle: Opiskelijat voivat saada yliopiston valtaamisesta opintopisteitä
-
11:10
Pia Penttala avautuu viime sunnuntain TTK-suorituksestaan: "Soimasin itseäni siitä esityksestä"
-
11:07
Tytti Yli-Viikarin tie nousi pystyyn – potkut olivat lailliset
-
11:07
Antti Tuisku on työstänyt kaikessa hiljaisuudessa uutta projektiaan – fanit innoissaan: "Tuskin jaksan odottaa!"
-
10:53
Nyt puhuu perussuomalaisten duunariosaston pomo – Riikka Purralle ytimekäs viesti
-
10:47
Miten Pennasen Leijonat pesti vaikuttaa Ilvekseen? Jukka Jaloselta selkeä näkemys
-
10:44
Keitätkö sinäkin nyt kahvia näin? Suomalaisten rutiineissa yksi selkeä muutos
-
10:29
Säässä pian hyinen käänne – lämpötila romahtaa ensi viikolla
-
10:27
Satoja hylkeitä ja merileijonia kuollut lintuinfluenssaan
-
10:27
Petturuutta, pelkoa ja laittomia ylityksiä: CNN:n toimittaja matkasi siirtolaisperheiden kanssa kohti mahdollisuuksien maata
-
Lataa lisää