Yhdysvaltalainen autojulkaisu Jalopnik kertoi tällä viikolla joutuneensa rengasvalmistaja Goodyearin painostuksen kohteeksi.
Jalopnikin toimittaja Ryan Felton kertoo yrittäneensä saada rengasvalmistajalta kommenttia väitteeseen, että se olisi ollut ainakin kahden vuosikymmenen ajan tietoinen erään renkaansa hengenvaarallisuudesta. Felton sai arizonalaiselta oikeusistuimelta lakitoimiston kirjeen, jonka mukaan Goodyearin tietty rengas olisi yhdistetty vuosien saatossa satoihin onnettomuuksiin, joissa on kuollut tai loukkaantunut 98 ihmistä.
Goodyear ei koskaan vastannut Feltonin kommenttipyyntöön. Sen sijaan Felton sai selville, että rengasvalmistaja oli lähestynyt arizonalaista tuomaria ja vaatinut tätä soittamaan suoraan Feltonille ja kieltämään kirjeen sisällön julkaisemisen. Tuomari ei, varsin ymmärrettävistä syistä, tehnyt pyydetysti.
Feltonin mukaan ei ole poikkeuksellista, että yritykset pyrkivät estämään arkaluontoisten asiakirjojen julkaisemisen eri oikeusasteisiin vetoamalla.
– Häikäilemätön yritys pyytää tuomaria soittamaan suoraan toimittajalle on kuitenkin ennenkuulumatonta, Felton kirjoittaa.
Mokasiko virkailija antaessaan kirjeen toimittajalle?
Jalopnik julkaisi kyseisen 29-sivuisen kirjeen, jossa asianajaja David Kurtz pyytää Yhdysvaltain liikenneturvallisuusvirastoa käynnistämään tutkimukset matkailu-autoihin suunnitellusta Goodyearin G159-renkaasta. Kirjeessä viitataan myös renkaan turvallisuuspuutteista kerättyyn todistusaineistoon, jota kerrotaan olevan tallessa vuodesta 1996 aina vuoteen 2015 asti.
